Nowa nagroda na Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie

Nowa nagroda na Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie

14.4.Koszalin (PAP) – Nagroda im. Stanisława Różewicza za najlepszą reżyserię będzie nowym wyróżnieniem przyznawanym na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka imprezy Aleksandra Różdżyńska.

Po raz pierwszy Nagroda im. Stanisława Różewicza – statuetka i 12 tys. zł – zostanie przyznana przez jury festiwalu w czerwcu, na tegorocznej 28. edycji imprezy.

Nagrodę im. Stanisława Różewicza ufundowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP). Inicjatorem przyznania nagrody było Koło Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które pragnie w ten sposób upamiętnić wybitnego polskiego twórcę kina autorskiego i opiekuna kilku pokoleń młodych filmowców.  

„Chcemy w ten sposób uhonorować postawę Stanisława Różewicza, który dla nas, młodych twórców, był zawsze kimś, kto umiał poświęcić uczniom uwagę, znajdował na to czas, cały wsłuchany w drugiego człowieka” – uzasadniła ustawienie nagrody Dorota Lamparska, przewodnicząca Koła Młodych SFP.

Lamparska dodała, że Różewicz „jako reżyser był wnikliwym obserwatorem zachowań ludzkich; z uwagą i skupieniem przyglądał się swoim bohaterom i ich losom, nie wydawał łatwych ocen.”

„Dlatego chcielibyśmy, żeby jury przyznając nagrodę jego imienia, szukało w filmie nagrodzonego twórcy podobnych wartości” – powiedziała Lamparska.

Zmarły w listopadzie ub.roku Stanisław Różewicz był cenionym reżyserem filmowym (m.in. „Wolne Miasto” 1958, „Świadectwo urodzenia” 1961, „Westerplatte” 1967, i „Drzwi w murze” 1973, „ Pensja pani Latter” 1983, „Kobieta w kapeluszu” 1985) i scenarzystą. Przez wiele lat wykładał w łódzkiej szkole filmowej, był współzałożycielem i wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego TOR.

28.Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” odbędzie się w Koszalinie (Zachodniopomorskie) między 16 a 20 czerwca. Głównymi nagrodami imprezy są Wielkie Jantary (filmy fabularne) i Małe Jantary (filmy krótkometrażowe).

Zgłoszenia filmów na festiwal są przyjmowane do 30 kwietnia przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich w Warszawie.

„Młodzi i Film” to największa w kraju impreza, na której prezentowane jest młode polskie kino. Festiwal jest też jednym z najstarszych tego typu krajowych przeglądów. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1973 r. Debiutanckie filmy prezentowali w Koszalinie m.in. Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Filip Bajon, Wiesław Saniewski, Janusz Kijowski, Feliks Falk, Janusz Zaorski, Marek Koterski i Robert Gliński.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :