Niemieckie odznaczenie dla Abakanowicz

Niemieckie odznaczenie dla Abakanowicz

15.03. Warszawa (PAP) – Magdalena Abakanowicz została w poniedziałek odznaczona niemieckim Federalnym Krzyżem Zasługi za wkład w dialog kulturowy pomiędzy Polską a Niemcami. Odznaczenie wręczył ambasador Niemiec w Warszawie Michael Gerdts.

Federalny Krzyż Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec przyznał Magdalenie Abakanowicz prezydent Niemiec Horst Koehler za "wybitny i trwały wkład w dialog kulturowy pomiędzy Polską a Niemcami".

"Motywem przewijającym się w pani twórczości było zagubienie jednostki i indywidualności w tłumie. Pani rzeźby nie mają często oczu, są nieraz bez twarzy. Oglądający je widz konfrontowany jest z problemem degradacji jednostki w naszym świecie. Ta tematyka braku bezpieczeństwa i ciągłego zagrożenia związana była z pewnością także z Pani dzieciństwem spędzonym w okresie militarnej, totalitarnej okupacji w czasie II wojny światowej, a potem w czasach panowania komunizmu w Polsce" – powiedział ambasador Gerdts podczas poniedziałkowej ceremonii wręczania odznaczenia.

"Marsz człowieka przez dzieje cały czas odbywa się w towarzystwie sztuki. Od czasu do czasu upadają cywilizacje i upada sztuka, najczęściej zdarza się tak, gdy górę bierze fanatyzm i wojna. Ale ocalałe monumenty sztuki cały czas stoją wzdłuż drogi człowieka przez tysiąclecia, są kamieniami milowymi, bez których kompletnie zagubiłybyśmy się w ciemności" – powiedziała Abakanowicz przyjmując odznaczenie.

Ambasador przypomniał też, że sztuka Abakanowicz jest w Niemczech znana i ceniona już od kilku dziesięcioleci, a artystka uczestniczy w najważniejszych organizacjach środowiska artystycznego i intelektualnego w Niemczech. W 1994 roku Abakanowicz została członkiem Akademii Sztuki w Berlinie, cztery lata później – członkiem Saksońskiej Akademii Sztuki w Dreźnie. W 2000 roku otrzymała natomiast w Berlinie order "Pour le merite" za zasługi w dziedzinie nauki i sztuki.

Magdalena Abakanowicz (ur. w 1930 w Falentach pod Warszawą) przez krytykę światową zaliczana jest do ścisłej czołówki artystów współczesnych. Warszawską ASP ukończyła w 1954 r. Pierwsze prace, które przyniosły jej w latach 60. międzynarodową sławę, to monumentalne, przestrzenne gobeliny, zwane od jej nazwiska Abakanami. Na początku lat 70. Abakanowicz rozpoczęła tworzyć cykle prac rzeźbiarskich. Wykonała i zrealizowała wiele projektów dla miejsc publicznych i muzeów. Zrealizowała ponad 100 wystaw indywidualnych na całym świecie. Mieszka i pracuje w Warszawie. (PAP)

aszw/ abe/ jra/


Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :