Niemcy/ Zmarł Wolfgang Wagner, były dyrektor festiwalu w Bayreuth

Niemcy/ Zmarł Wolfgang Wagner, były dyrektor festiwalu w Bayreuth

22.03. Bayreuth (PAP) – Wolfgang Wagner, wnuk słynnego niemieckiego kompozytora Ryszarda Wagnera i wieloletni dyrektor prestiżowego dorocznego festiwalu wagnerowskiego w Bayreuth, zmarł w niedzielę w wieku 90 lat – poinformowano w poniedziałek na stronie internetowej festiwalu.

"Całe swoje życie poświęcił spuściźnie swojego słynnego dziadka" – napisano w komunikacie.

Festiwal w Bayreuth w Górnej Frankonii, jeden z najstarszych na świecie, odbywa się w teatrze operowym, którego budowę zapoczątkował sam Ryszard Wagner. Teatr miał umożliwić realizację jego monumentalnych wizji muzycznych i dramaturgicznych. Wystawiane są tam wyłącznie dzieła wagnerowskie, a za pulpitem dyrygenta stawali i stają najwięksi mistrzowie, m.in. Hans Richter, Wilhelm Furtwaengler, Karl Boehm, Lorin Maazel, Pierre Boulez, Daniel Barenboim.

Wolfgang Wagner festiwalem kierował przez 57 lat, od 1951 roku – początkowo z bratem Wielandem, a od jego śmierci w 1966 roku – samodzielnie.

Dopiero w 2008 roku – zaznacza agencja AFP – Wolfgang Wagner przekazał schedę swoim dwóm córkom: Evie Wagner-Pasquier z pierwszego małżeństwa i Katharinie Wagner z drugiego małżeństwa. (PAP)

cyk/ ro/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :