Niemcy/Nowy film Polańskiego będzie miał premierę na Berlinale

Niemcy/Nowy film Polańskiego będzie miał premierę na Berlinale

15.12. Berlin (PAP) – Najnowszy film Romana Polańskiego „The Ghost Writer”, którego ukończeniem reżyser kierował już ze szwajcarskiego aresztu, będzie miał premierę na festiwalu filmowym Berlinale w lutym – podano we wtorek na stronie internetowej festiwalu.

Film Polańskiego znajdzie się wśród filmów pokazanych w konkursie, obok obrazu Martina Scorsese „Shutter Island”, a także filmów „ekscytujących debiutantów”, jak powiedział dyrektor festiwalu Dieter Kosslick.

„The Ghost Writer”, koprodukcja francusko-niemiecko-brytyjska, powstał na podstawie bestsellerowej powieści Thomasa Harrisa „The Ghost”. Występują w nim m.in. Pierce Brosnan i Ewan McGregor. Na początku października media informowały, że los thrillera, do którego zdjęcia ukończono niedługo wcześniej, jest zagrożony. Później Harris, który jest też autorem scenariusza, mówił, że Polański dopracowuje film z celi aresztu.

76-letni reżyser przebywa obecnie w areszcie domowym w szwajcarskim kurorcie Gstaad. Został zatrzymany w Zurychu na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku. Wymiar sprawiedliwości USA zarzuca mu, że w roku 1977 uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. Przed zakończeniem rozpoczętego wtedy przeciwko Polańskiemu postępowania karnego zbiegł on do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt.

60. festiwal Berlinale w niemieckiej stolicy odbędzie się w dniach 11-21 lutego. (PAP)

awl/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :