Niemcy nie chcą oddać Egiptowi popiersia królowej Nefertiti

Niemcy nie chcą oddać Egiptowi popiersia królowej Nefertiti

23.05. Berlin (PAP) – Jeden z najcenniejszych zabytków sztuki starożytnego Egiptu – liczące ok. 3300 lat popiersie królowej Nefertiti (nazywanej również Nefretete) – jest w niemieckim muzeum zgodnie z prawem a ewentualne przetransportowanie do Egipu mogłoby spowodować jego zniszczenie – oświadczył szef niemieckiej dyplomacji, Guido Westerwelle.

Władze egipskie wystąpiły niedawno do Niemiec o zwrot popiersia królowej, która była żoną faraona Echnatona i panowała w XIV wieku p.n.e.

Westerwelle powiedział, że kwestia ewentualnego zwrotu cennego zabytku jest wprawdzie otwarta, ale – zdaniem niemieckich ekspertów – wszelkie przemieszczenie popiersia może narazić go na poważne uszkodzenie, lub nawet zniszczenie.

Niemcy w przeszłości już kilkakrotnie odmawiały Egiptowi zwrotu popiersia królowej Nefertiti. Rzeźba znajdująca się obecnie w berlińskim muzeum stała się jednym z synonimów starożytnego kanonu piękna.

Rząd Egiptu od dłuższego czasu podejmuje starania zmierzające do odzyskania tysięcy zabytków sztuki starożytnej wywiezionych z tego kraju w okresie kolonialnym a także i w latach późniejszych. (PAP)

jm/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :