Niemcy/ Historycy przygotują krytyczne wydanie „Mein Kampf”

Niemcy/ Historycy przygotują krytyczne wydanie „Mein Kampf”

28.07. Berlin (PAP) – Instytut Historii Współczesnej w Monachium poinformował, że opracuje naukowe wydanie „Mein Kampf” Adolfa Hitlera, opatrzone krytycznym komentarzem. Publikacja ma zostać przygotowana w ciągu najbliższych sześciu lat. W 2015 r. wygasają należące do landu Bawaria prawa autorskie do książki, która była podstawą nazistowskiej ideologii oraz propagandy w III Rzeszy.

Inicjatywę przygotowania pierwszej historyczno-krytycznej edycji „Mein Kampf” wspiera bawarski minister nauki Wolfgang Heubisch. Jak oświadczył, „istnieje ryzyko, że po wygaśnięciu praw autorskich Bawarii szarlatani i neonaziści przywłaszczą sobie to haniebne dzieło”. Po 30 kwietnia 2015 r., czyli 70 lat po śmierci Hitlera, „Mein Kampf” stanie się częścią domeny publicznej.

Monachijski instytut poinformował w komunikacie, że prowadzi obecnie „konstruktywny dialog” z bawarskim ministerstwem finansów, które jest właścicielem praw do książki. Historycy zdecydowali się na podjęcie prac przygotowawczych i badawczych nad publikacją, mimo że jeszcze nie mają zgody na jej wydanie. Podkreślają, że ministerstwo w Monachium powinno pójść z duchem czasu oraz doprowadzić do zadowalającego końca rozmowy z instytutem. Im więcej czasu będą mieć naukowcy, tym rzetelniejsze będzie opracowanie „Mein Kampf”.

W przeszłości monachijski Instytut Historii Współczesnej kilkakrotnie wskazywał na celowość opracowania krytycznej edycji książki Hitlera. Dyrektor placówki Horst Moeller zauważył w jednym z wywiadów dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że dotychczas wydano już w formie naukowej „wszelkie inne możliwe nazistowskie pisma”, w tym dzienniki Josepha Goebbelsa czy kalendarz służbowy Heinricha Himmlera, jednak nie „Mein Kampf”.

„Moim zdaniem nie ma podstaw, by ze strachu przed negatywnym symbolicznym oddziaływaniem w przypadku tego jedynego źródła nadal powtarzać: nie (wolno)” – powiedział Moeller. Według historyka krytyczna edycja książki Hitlera mogłaby obalić otaczające ją „dziwaczne mity” oraz iluzje. Ze względów „higieny politycznej” należy udowodnić kiepską jakość tego dzieła – ocenił.

Również Centralna Rada Żydów w Niemczech wyraziła gotowość do współpracy w opracowaniu „Mein Kampf”.

Bawarskie ministerstwo finansów dotychczas odmawiało zgody na taką publikację, tłumacząc to poczuciem odpowiedzialności i szacunku dla pamięci ofiar holokaustu, jak również obawą, że taki krok spotkałby się ze wzburzeniem oraz niezrozumieniem w kraju i zagranicą. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :