Narodowy Instytut Audiowizualny zamiast Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego

Narodowy Instytut Audiowizualny zamiast Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego

8.4.Warszawa (PAP) – Digitalizacja oraz upowszechnienie

zrekonstruowanych i zapisanych cyfrowo materiałów to główne zadania nowo powołanego Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), przemianowanego z Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego (PWA) – poinformował w środę minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Narodowy Instytut Audiowizualny, podlegający ministrowi kultury, został powołany 1 kwietnia na miejsce byłego PWA, działającego w Warszawie od 2005 roku.

Poszerzono cele statutowe tej instytucji. Oprócz prowadzonej do tej pory przez PWA działalności wydawniczej i rejestrowania najbardziej wartościowych zjawisk polskiej kultury, misją Narodowego Instytutu Audiowizualnego będzie digitalizacja, czyli przetwarzanie na format cyfrowy dorobku polskiej sztuki audiowizualnej.

NInA ma wybrać także najwłaściwszą do tego celu technologię, tak by np. filmy czy koncerty mogły być jak najłatwiej i w najlepszej jakości upublicznione na płytach CD i DVD oraz w internecie.

„Polska ma około pięcioletnie opóźnienie w stosunku do innych państw Europy jeśli chodzi o digitalizację własnych zbiorów” – mówił podczas środowej konferencji prasowej minister kultury Bogdan Zdrojewski. W jego opinii Polska musi „lepiej zabezpieczać, a potem lepiej upowszechniać wszystko, co jest audiowizualnym dorobkiem kulturowym w Polsce”. W opinii ministra kultury „obecnie wiele instytucji w Polsce czyni to na własną rękę, w sposób nieskoordynowany, często dający tylko częściowy efekt”.

Instytucją, która ma podjąć próbę koordynacji tego procesu ma być właśnie NInA, którego wspierać w działaniach ma Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC). „NAC posiada zespół ludzi przygotowanych do tego, by cyfryzować określony zasób archiwalny, ale także współczesny i dzielić się swoimi doświadczeniami” – mówił szef resortu kultury.

Dyrektor NInA, Michał Merczyński podkreślił, że działający do kwietnia PWA zajmował się już digitalizacją. „Nie była ona systemowa, ale wyrywkowa. W efekcie tej pracy w PWA zdigitalizowano 130 filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych, wydanych przez nas na płytach” – zwrócił uwagę Merczyński.

„Przekształcenie PWA w Narodowy Instytut Audiowizualny rozszerzyło nasze kompetencje” – mówił Merczyński. Jak dodał, NInA ma być „centralnym ośrodkiem specjalizującym się w digitalizacji i koordynacji cyfrowego dziedzictwa kulturowego”.

Efekt działań Instytutu ma znaleźć się na multimedialnym portalu www.nina.gov.pl, który uruchomiony zostanie 4 czerwca. Odbiorca znajdzie na nim zarówno dotychczas niedostępne szerszemu gronu zainteresowanych materiały archiwalne, jak i audycje nowe, wyprodukowane w ostatnich latach.

Będzie on na bieżąco uzupełniany. Za pośrednictwem portalu można będzie także wypożyczać i kupować te materiały.

Od 4 kwietnia działa już inny portal Instytutu – www.dwutygodnik.com, na którym co dwa tygodnie prezentowane będą nowe artykuły poruszające problematykę archiwizacji, cyfryzacji, digitalizacji i internetu, a także tematykę Europejskiego Kongresu Kultury (Wrocław 2011).

W 2011 roku ma powstać w Warszawie tzw. mediateka Instytutu (przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5) – miejsce spotkań, konferencji, pokazów, z bezpośrednim dostępem do materiałów archiwalnych.

Podczas środowej konferencji prasowej minister kultury poinformował również, że rozpoczęcie procesu masowej digitalizacji polskich zasobów audiowizulanych wymaga także uchwalenie odpowiedniej ustawy. Jak dodał – przygotowywane są już założenia do projektu ustawy o narodowym zasobie audiowizualnym. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :