Nagrodzona w Cannes „Biała wstążka” otworzy festiwal we Wrocławiu

Nagrodzona w Cannes „Biała wstążka” otworzy festiwal we Wrocławiu

01.07. Warszawa(PAP) – Pokaz głośnego dramatu „Biała wstążka” w reżyserii Austriaka Michaela Hanekego – który nagrodzono w tym roku Złotą Palmą w Cannes – zainauguruje 23 lipca 9. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Era Nowe Horyzonty” we Wrocławiu.

W programie 11-dniowej imprezy jest też projekcja najnowszego filmu Pedro Almodovara „Przerwane objęcia”.

Program przedstawił na środowej konferencji prasowej w Warszawie Roman Gutek, dyrektor festiwalu. Jak powiedział, w tym roku pokazanych zostanie ok. 550 filmów z 45 krajów. Projekcje będą odbywać się m.in. w kinach Helios i Warszawa.

„Biała wstążka” to poruszająca opowieść o korzeniach faszyzmu. Akcja filmu rozgrywa się przed I wojną światową w małym miasteczku w północnych Niemczech. Bohaterami są młodzi członkowie kościelnego chóru – pochodzący z różnych środowisk – którzy stają się świadkami, ofiarami i sprawcami fatalnych wydarzeń, które wstrząsną lokalną społecznością. Obraz Hanekego trafi do kin w całej Polsce w listopadzie. Na festiwalu „Era Nowe Horyzonty” będzie miał polską premierę.

Także „Przerwane objęcia” Almodovara – gdzie jedną z głównych ról gra Penelope Cruz – będą miały we Wrocławiu polską premierę. Do kin w Polsce trafią 25 września. Jest to historia prowadzącego podwójne życie pisarza i filmowca, który wskutek wypadku samochodowego traci ukochaną kobietę. Jak przypomniał Gutek, Almodovar realizował „Przerwane objęcia” zainspirowany brytyjskim filmem noir z 1950 r. pt. „Noc i miasto” (reż. Jules Dassin) – także on zostanie pokazany we Wrocławiu.

Podczas festiwalu odbędzie się kilka konkursów, m.in. krajowy „Nowe Filmy Polskie” i dwa międzynarodowe – „Nowe Horyzonty” i „Filmy o Sztuce”. W konkursie „Nowe Filmy Polskie” o nagrodę walczyć będzie 13 obrazów, wśród nich „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec, „Moja krew” Marcina Wrony – z Erykiem Lubosem w głównej roli boksera, „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego oraz „Las” – pełnometrażowy fabularny film Piotra Dumały z elementami animacji.

W konkursie „Nowe Horyzonty” wystartuje 14 obrazów, wśród nich „Tlen” Iwana Wyrypajewa – rosyjskiego reżysera, który zasłynął m.in. głośną „Euforią” z 2006 r., oraz „Twarz” znanego reżysera z Tajwanu Tsai Ming-Lianga. W konkursie „Filmy o Sztuce” zmierzy się 12 tytułów, wśród nich francuskie „Plaże Agnes” w reż. Agnes Vardy i „Rembrandt: oskarżam!” Petera Greenawaya, wspólna produkcja Holandii, Finlandii i Niemiec.

W programie festiwalu są też retrospektywy – m.in. filmów Tsai Ming-Lianga, Kanadyjczyka Guya Maddina oraz dwóch Polaków – Krzysztofa Zanussiego i Piotra Dumały. W sekcji „Panorama współczesnego kina” pokazane będą m.in. filmy „Rachel wychodzi za mąż” Amerykanina Jonathana Demme’a – z Anne Hathaway w obsadzie, i „Spotkanie w Palermo” Niemca Wima Wendersa. Wśród najciekawszych wydarzeń festiwalu będzie też przegląd filmów dokumentalnych o Ingmarze Bergmanie oraz pokaz ostatniego filmu szwedzkiego mistrza, „Sarabandy”. Festiwal zakończy się 2 sierpnia. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :