Nagrody Plus Camerimage – Złota Żaba dla Jolanty Dylewskiej

Nagrody Plus Camerimage – Złota Żaba dla Jolanty Dylewskiej

Dylewska została nagrodzona za zdjęcia do filmu „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland. Srebrną Żabę otrzymał Mahmoud Kalari za zdjęcia do „Rozstania” w reżyserii Asghara Farhadiego, a Brązową Żabę – Robbie Ryan za zdjęcia do „Wichrowych wzgórz” Andrei Arnold.

Za całokształt twórczości nagrodę Plus Camerimage odebrał operator John Seale. Nagrodami specjalnymi uhonorowano aktora Klausa Marię Brandauera i scenografa Jacka Fiska, w uznaniu ich szczególnej wrażliwości wizualnej.

W konkursie filmów polskich triumfował Radosław Ładczuk, autor zdjęć do filmu „Sala samobójców” wyreżyserowanego przez Jana Komasę.

Konkurs etiud studenckich wygrał Balazs Revesz, operator filmu „Finale” w reżyserii Balazsa Simonyi. Srebrną Kijankę zdobył Nicolas Villegas Hernandez za zdjęcia do „Ludzi normalnych” Piotra Złotorowicza, a Brązową Kijankę – Sin Huh za zdjęcia do filmu „Raju”, który wyreżyserował Max Zahle.

Zdobywcą Złotej Żaby w konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych został Tomasz Wolski, operator i reżyser filmu „Lekarze”. W konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych Złotą Żabę otrzymali Łukasz Żal i Piotr Bernaś – operatorzy filmu „Paparazzi” w reżyserii Bernasia.

Przyznano też nagrody za najlepsze debiuty: reżyserski – Martinowi Gschlachtowi („Breathing”) i operatorski – Radosławowi Ładczukowi („Sala Samobójców”).

Festiwal Camerimage narodził się w 1993 r. w Toruniu. W latach 2000-2009 był organizowany w Łodzi, a w 2010 r. został przeniesiony do Bydgoszczy. (PAP)

rau/ akl/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :