Nagrody Plus Camerimage – Złota Żaba dla Jolanty Dylewskiej

Nagrody Plus Camerimage – Złota Żaba dla Jolanty Dylewskiej

Dylewska została nagrodzona za zdjęcia do filmu “W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland. Srebrną Żabę otrzymał Mahmoud Kalari za zdjęcia do “Rozstania” w reżyserii Asghara Farhadiego, a Brązową Żabę – Robbie Ryan za zdjęcia do “Wichrowych wzgórz” Andrei Arnold.

Za całokształt twórczości nagrodę Plus Camerimage odebrał operator John Seale. Nagrodami specjalnymi uhonorowano aktora Klausa Marię Brandauera i scenografa Jacka Fiska, w uznaniu ich szczególnej wrażliwości wizualnej.

W konkursie filmów polskich triumfował Radosław Ładczuk, autor zdjęć do filmu “Sala samobójców” wyreżyserowanego przez Jana Komasę.

Konkurs etiud studenckich wygrał Balazs Revesz, operator filmu “Finale” w reżyserii Balazsa Simonyi. Srebrną Kijankę zdobył Nicolas Villegas Hernandez za zdjęcia do “Ludzi normalnych” Piotra Złotorowicza, a Brązową Kijankę – Sin Huh za zdjęcia do filmu “Raju”, który wyreżyserował Max Zahle.

Zdobywcą Złotej Żaby w konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych został Tomasz Wolski, operator i reżyser filmu “Lekarze”. W konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych Złotą Żabę otrzymali Łukasz Żal i Piotr Bernaś – operatorzy filmu “Paparazzi” w reżyserii Bernasia.

Przyznano też nagrody za najlepsze debiuty: reżyserski – Martinowi Gschlachtowi (“Breathing”) i operatorski – Radosławowi Ładczukowi (“Sala Samobójców”).

Festiwal Camerimage narodził się w 1993 r. w Toruniu. W latach 2000-2009 był organizowany w Łodzi, a w 2010 r. został przeniesiony do Bydgoszczy. (PAP)

rau/ akl/