Nagroda dla Polańskiego na Festiwalu Filmów Turystycznych wPłocku

Nagroda dla Polańskiego na Festiwalu Filmów Turystycznych wPłocku

30.5.Płock (PAP) – Reżyser Roman Polański i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi otrzymali specjalne nagrody – statuetki Turysty 2009 – IV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych „za sławienie na świecie polskich wartości kulturowych”. Festiwal w sobotę zakończył się w Płocku.

Grand Prix i nagrodę publiczności otrzymał indyjski film promocyjny „Incredible India”, ukazujący niezwykłe krajobrazy Indii.

W imieniu Romana Polańskiego nagrodę odebrał jego bliski przyjaciel, reżyser Janusz Morgenstern. „Cieszę się, że mam zaszczyt być tym, który wręczy osobiście nagrodę Romkowi Polańskiemu. Znamy się bardzo długo i jestem z tego dumny. Spotykamy się w różnych miejscach na świecie. Cieszę się, że to on dostał tę nagrodę” – powiedział Morgenstern, który został uhonorowany statuetką Małego Turysty za wielkie osiągnięcia w dziedzinie polskiego kina. „Dziękuję za to wyróżnienie, tym bardziej że ja i moja żona jesteśmy bardzo gorliwymi turystami”- podkreślił laureat.

Odbierając nagrodę dla łódzkiej szkoły filmowej prorektor tej znanej i cenionej na całym świecie uczelni, prof. Andrzej Bednarek, podkreślił, że „każdy film ma zawsze coś z turystyki, bo im więcej podróżuje po świecie, tym bardziej jest znany”.

Do tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych zgłoszono ponad 150 filmów. W konkursie wzięło udział ponad 60 produkcji z Polski i zagranicy, w tym m.in. z Austrii, Czarnogóry, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Meksyku, Portugalii, Słowacji i Wielkiej Brytanii.

„Najcenniejsza była wielka różnorodność filmów, które w tym roku uczestniczyły w festiwalowym konkursie. Ocenie jury towarzyszyły burzliwe obrady. Skakaliśmy sobie do oczu, ale w słusznym, dobrym celu, aby wybrać najlepsze obrazy” – powiedział członek jury Andrzej Danowski.

Nagrody przyznano w 9 kategoriach. M.in. za najlepszy turystyczny film dokumentalny uznano obraz o XIX-wiecznym polskim podróżniku „Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego” Anny Piasek; jako najlepszy dziennik z podróży uhnorowano filmowy, nostalgiczny spacer z muzyką w tle po uliczkach greckiego Heraklionu „Wrinkles and dreams” Georga Petrali; najlepszą produkcją promującą wartości ekologiczne okazał się słowacki obraz o przemijającym świecie pasterzy „Flockmaster Jano Cerven” Lubomira Viludy i Ivana Krsika; w kategorii wydarzenie filmowe nagrodzono nastrojowy film przedstawiający drogę krzyżową w hiszpańskim mieście Zamora „Lights, feelings, sounds. Easter of Zamora” Jose Luisa Gonzaleza.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych w Płocku jest jedyną tego typu imprezą w Polsce. Przegląd, który kontynuuje tradycję podobnych imprez organizowanych w Karlowych Varach, Berlinie, Lizbonie, Splicie i Nowym Jorku, został przyjęty do wiedeńskiego Międzynarodowego Komitetu Festiwali Filmów Turystycznych.

Podczas wcześniejszych edycji imprezy specjalne festiwalowe nagrody otrzymali m.in. reżyserzy Krzysztof Zanussi i Andrzej Wajda. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :