„Cała Polska Czyta Dzieciom” już po raz ósmy

„Cała Polska Czyta Dzieciom” już po raz ósmy

1.6.Warszawa (PAP) – VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania

Dzieciom (OTCD) zainaugurowano podczas uroczystości na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. Od poniedziałku do niedzieli w całym kraju zaplanowano seanse głośnego czytania.

Prowadzona przez fundację ABCXXI akcja ma przypominać rodzicom o tym, jak ważne dla rozwoju dziecka jest głośne czytanie.

Inauguracja OTCD rozpoczęła się kolorową paradą, która w poniedziałek rano przeszła ulicami Przemyśla. W wielkim czytaniu dzieciom, które przez cały dzień odbywać się będzie na przemyskim zamku, udział biorą m.in. Ewa Konstancja Bułhak (aktorka Teatru Narodowego w Warszawie), Agata Wątróbska (aktorka Teatru Dramatycznego w Warszawie), aktorzy przemyskiego Teatru Fredreum oraz pisarze, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, służb mundurowych oraz Kościoła.

Tradycyjnie uczestniczący w inauguracji artyści oraz goście wspólnie przeczytali „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Zbiorowe recytacje tego utworu od lat są oficjalnym hasłem rozpoczęcia Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto organizowane przez Fundację ABCXXI, podczas którego znane osobistości lokalne – władze, aktorzy, dziennikarze i sportowcy – prześcigają się w głośnym czytaniu dzieciom. W 2008 r. w obchodach święta czytania wzięło udział 1900 miejscowości.

W całym kraju w związku z OTCD odbywać się będą liczne imprezy czytelnicze. W Poznaniu księgarnia „Z bajki” zaprasza na spotkania z bohaterami literackimi. Odbędą się m.in. urodziny Pana Kleksa, spotkanie z Mikołajkiem oraz zabawy wokół książki „Jak mama została Indianką”. W Krakowie VIII OTCD zostanie zainaugurowany na stadionie Cracovii. Wśród licznych atrakcji towarzyszących głośnemu czytaniu przewidziano m.in. warsztaty sportowe, spotkania z hokeistami oraz piłkarzami, a także rozgrywki wielkoformatowymi grami planszowymi.

W Gdańsku w Szkole Podstawowej nr 24 odbędą się zabawy z zakresu dramy związane z twórczością Juliana Tuwima, konkursy plastyczne oraz spotkanie z autorką książek dla dzieci Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. Tychy zorganizują festyn „Bajkoczytanie na tyskiej polanie”, w którym udział wezmą przedstawiciele tyskiego świata kultury, oświaty, mundurowi oraz duchowni, natomiast Olkusz zaprasza do „Świata magii i czarów” na nocne spotkanie z książkami Doroty Terakowskiej.

Dokładny program imprez związanych z OTCD dostępny jest na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :