Na mapie Warszawa pojawił sięnowy teatr – Teatr 6. piętro

Na mapie Warszawa pojawił sięnowy teatr – Teatr 6. piętro

06.01. Warszawa (PAP) – Na mapie Warszawy pojawił się nowy teatr. Jest to prywatny Teatr 6. piętro, któremu przewodzą: dyrektor artystyczny Michał Żebrowski i dyrektor programowy Eugeniusz Korin. Teatr ma siedzibę w Sali Koncertowej na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Na tej scenie zadebiutuje Kuba Wojewódzki.

„Celem powstania tego teatru jest stworzenie w samym centrum stolicy miejsca, będącego kontynuacją tradycji teatru literackiego, a zarazem odpowiadającego rosnącemu zapotrzebowaniu na tzw. teatr bez wykluczonych, czyli teatr środka, dla widzów, którzy lubią różne gatunki sztuki” – podkreślał w środę na spotkaniu z dziennikarzami Michał Żebrowski.

W repertuarze teatru pojawią się zarówno rzeczy już znane powstałe z inicjatywy spółki Żebrowski & Korin ProSkene (np. „Fredro dla mężów i żon”, „Ucho van Gogha”), jak i całkowicie nowe projekty. „Mamy zamiar wszystkie te nasze rozproszone dzieci zebrać pod jeden dach – powiedział w rozmowie z PAP Life Żebrowski. „Zależy nam, żeby wystawiać sztuki, które sami chcielibyśmy oglądać, czyli teatr, który wzrusza nie popadając w ckliwość, który bawi nie błaznując, i który prowokuje do myślenia nie nudząc. To trzy warunki” – dodał.

Pierwszą sztuką, której premiera odbędzie się 6 marca, będzie legendarna „Zagraj to jeszcze raz, Sam” Woody’ego Allena, w reżyserii Eugeniusza Korina, w której obok Małgorzaty Sochy, Anny Cieślak, Michała Żebrowskiego i Daniela Olbrychskiego, wystąpi debiutujący na deskach teatralnych – Kuba Wojewódzki. „Jest to decyzja artystyczna, nie komercyjna” – tak Korin tłumaczył wybór na głównego aktora Wojewódzkiego. „Wcale nie wiemy, jak Kuba będzie postrzegany, jako aktor teatralny. Natomiast wierzymy, że po tym jak zostanie to wszystko zrobione i widzowie zobaczą Kubę w tej roli, to przekonają się, że nasz wybór był słuszny” – mówił.

„Uważamy, że Woody Allen dzisiaj to nie jest aktor czy reżyser, tylko pewnego rodzaju stosunek do świata, ironiczne poczucie humoru, pewna wizja świata” – powiedział Żebrowski. „Dlatego szukaliśmy symbolu; kogoś, kto Polakom z tym wszystkim się kojarzy. Bardzo nas cieszy, że Kuba jest fanem Woody’ego Allena – wie o nim wszystko. Dlatego cały nasz zespół dołoży wszelkich starań, żeby sprawdził się w tej roli i dostarczył radości widzom. I oby nas wszystkich przyćmił!” – zachęcał aktor-dyrektor.

W planach Teatru 6. piętro są roczne cykle tematyczne, m.in. „Miłość, Zdrada i Przebaczenie wg. Woody’ego Allena” – tryptyk, w którym znajdą się dwie niegrane dotychczas sztuki wybitnego reżysera, „Fredro Boyem” – wystawienie kliku najbardziej aktualnych komedii Aleksandra Fredry, a także seria monodramów młodych twórców „O tym jeszcze nie było”.

Oprócz tego w miesiącach wakacyjnych twórcy Teatru 6. piętro będą prowadzić impresaryjną scenę muzyczną pod hasłem „6. piętro wyższy poziom teatru”. Zapraszani będą zarówno polscy, jak i zagraniczni wykonawcy. Nie zabraknie także tzw. masterclasses, w trakcie których wybitni artyści różnych dziedzin sztuki przybliżą tajniki warsztatu publiczności.(PAP)

asr/ zig/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :