Muzeum Auschwitz umieściło w internecie folder o historii obozu

Muzeum Auschwitz umieściło w internecie folder o historii obozu

20.11. Oświęcim (PAP) – Bogato ilustrowany folder „Auschwiz-Birkenau. Historia i teraźniejszość” w 18 wersjach językowych zamieściło na swojej stronie internetowej Muzeum Auschwitz-Birkenau: www.auschwitz.org.pl. Publikację można pobrać bezpłatnie – podało w sobotę biuro prasowe muzeum.

„Kilkudziesięciostronicowy, bogato ilustrowany folder w 18 językach, w tym po hebrajsku, arabsku i koreańsku, przybliża historię byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, a także powstaniu i bieżącej działalności muzeum” – powiedział Bartosz Bartyzel z biura prasowego Muzeum Auschwitz.

W folderze znaleźć można między innymi podstawowe dane dotyczące obozu, genezę jego powstania i historię rozbudowy, opis działalności obozowego i przyobozowego ruchu oporu, wyzwolenia oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń.

Część poświęcona muzeum opisuje jego historię od chwili, kiedy kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej grupa polskich byłych więźniów zaczęła publicznie propagować ideę upamiętnienia ofiar Auschwitz. Przeczytać tam można o wystawach, archiwalnych zbiorach, wyzwaniach konserwatorskich, a także działalności Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

„Nasza strona internetowa dostępna jest w całości w wersji polskiej i angielskiej, jednak chcieliśmy udostępnić pewne kompendium wiedzy również tym, którzy nie władają tymi dwoma językami. Wachlarz języków, w których to minimum wiedzy jest dostępne, będzie rozszerzany uwzględniając geografię krajów pochodzenia odwiedzających Miejsce Pamięci oraz naszą stronę internetową. Będziemy mieli na uwadze także te obszary kulturowe, w których rzetelnej informacji na temat Auschwitz i Zagłady może nadal brakować” – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński.

Foldery dostępne są także w formie drukowanej. Nabyć je można na terenie Miejsca Pamięci oraz w księgarni internetowej Muzeum.

Stronę internetową Miejsca Pamięci Auschwitz w 2010 roku odwiedziło już ponad 2,3 miliona osób. Muzeum stworzyło także swoją stronę na portalu społecznościowym Facebook, z której korzysta już ponad 46 tysięcy użytkowników, a także oficjalny kanał w serwisie YouTube, gdzie prezentowane są krótkie informacje video przygotowane przez muzeum. Obejrzało je już prawie 70 tys. osób.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała także sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innych narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów: Auschwitz I oraz Auschwitz II – Birkenau powstało muzeum. (PAP)

szf/ mag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :