Mistrzowie flamenco 25 stycznia na koncercie w Warszawie

Mistrzowie flamenco 25 stycznia na koncercie w Warszawie

Producentem koncertu jest Teatr Tańca Nie Tylko Flamenco z Warszawy. Tancerka Nadia Mazur, zapraszając na to wydarzenie, podkreśliła, że „w Hiszpanii, gdzie flamenco to codzienne życie i wielka miłość, podobne koncerty odbywają się przez cały rok”. „Dla warszawskiej publiczności będzie to jednak widowisko karnawałowe. Pokażemy różne odmiany flamenco, od najbardziej teatralnych, tragicznych sigiriya, poprzez smutek solea, aż po bardziej radosną, dworską formę fandango” – zapowiedziała artystka.

Mazur jest tancerką polską, urodzoną w Kazachstanie. W Hiszpanii ukończyła wiodącą szkołę flamenco w Sewilli – Fundacion Cristina Heeren. Uczyła się u znakomitych tancerzy flamenco, jak Milagros Menjibar czy Ursula Lopez. Od powrotu do Polski w 2010 r. związana jest z Teatrem Tańca Nie Tylko Flamenco. Prowadzi kursy flamenco w Polsce, na Ukrainie i w Kazachstanie.

Sandra Cisneros to z kolei tancerka z Hiszpanii. Tańczy od czwartego roku życia. W wieku 14 lat zaczęła wystąpować w zespołach flamenco (companias flamenco) w Maladze, a jako 17-latka założyła własny zespół. Ukończyła szkołę taneczną w Maladze (Conservatorio Profesional de Danza de Malaga). Od 2010 r. należy do zespołu Compania Alma Ballet Espanol. W 2010 r. stworzyła spektakl dla teatru Villa de Nerja w Maladze. W 2011 r. występowała w Moskwie z zespołem flamenco Cortijo de Cortes. Od listopada 2011 r. współpracuje z Teatrem Tańca Nie Tylko Flamenco.

Wokalistka Magdalena Navarrette specjalizuje się w stylach flamenco i boleros. Jest nazywana polską prekursorką stylu „retro latino”. Śpiewa od dziewiątego roku życia. Śpiewu i tańca flamenco uczyła się u artystów madryckich i sewilskich, a dzięki podróżom do Ameryki Łacinskiej miała też okazję pracować z największymi gwiazdami boler latynoamerykańskich. Ze swoim zespołem Noche de Boleros nagrała płytę „Chilli”.

Andrzej Lewocki „gra na gitarze i cajonie jak rodowity Cygan z Andaluzji” – ocenili organizatorzy warszawskiego koncertu. Lewocki uczył się od mistrzów hiszpańskich. Brał udział w licznych warsztatach flamenco. Jest założycielem Lubelskiej Szkoły Flamenco. Współpracuje m.in. z zespołem Noche de Boleros i Teatrem Tańca Nie Tylko Flamenco.

Jak zapowiada producent koncertu, 25 stycznia w Centrum Łowicka przy ul. Łowickiej podziwiać będzie można „choreografie m.in. w duecie w sukniach z trenem (bata de cola), z mantonem (chustą), wachlarzem i kastanietami”.

„Wdzięk i perfekcja Sandry Cisneros oraz Nadii Mazur, które zatańczą cztery specjalnie przygotowane na koncert choreografie, połączą się z pięknymi tradycyjnymi pieśniami flamenco w wykonaniu Magdy Navarrette, przy akompaniamencie mistrza gitary flamenco Andrzeja Lewockiego” – zapowiedziano w zaproszeniu na koncert.

Szczegółowe informacje o zasadach wstępu na koncert będą dostępne na stronie www.ntf.pl. (PAP)

jp/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :