Międzynarodowa Nagroda Wyszehradzka dla pisarza Gyorga Spiro

Międzynarodowa Nagroda Wyszehradzka dla pisarza Gyorga Spiro

29.5.Warszawa (PAP) – Węgierski pisarz i dramaturg Gyorgy Spiro został laureatem Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej, przyznawanej przez ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej.

19. spotkanie ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej odbyło się w Warszawie w dniach 27-29 maja.

W piątek, na zakończenie obrad, minister kultury Bogdan Zdrojewski ogłosił nazwisko laureata Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej, którym został w tym roku Gyorgy Spiro.

Gyorgy Spiro (ur. w 1946 roku w Budapeszcie) jest uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy współczesnych na Węgrzech. Jest dramatopisarzem, krytykiem teatralnym, tłumaczem literatury pięknej, wykładowcą Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie, a obecnie profesorem na Wydziale Estetyki Uniwersytetu im. Loranda Eotvosa w Budapeszcie. Jest zafascynowany kulturą Europy Środkowo-Wschodniej, a Polska od lat 70. pozostaje w kręgu jego zainteresowań naukowych – Spiro jest autorem monografii poświęconej twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

Nagrodę w imieniu pisarza odebrał dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie Istvan Gordon.

W trzydniowych obradach i piątkowym spotkaniu ministrów kultury Grupy Wyszehradzkiej udział wzięli – oprócz Bogdana Zdrojewskiego – również wiceminister kultury Republiki Czeskiej Petra Smolikova, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Republiki Słowackiej Augustin Jozef Lang i sekretarz stanu w resorcie edukacji i kultury Republiki Węgierskiej Ferenc Csak. Podpisali oni w piątek komunikat podsumowujący trzydniowe spotkanie.

Zdrojewski powiedział, że jednym z tematów rozmów był kryzys gospodarczy. Zwrócił uwagę, że uczestnicy obrad „zgodzili się, że kulturę w czasie kryzysu trzeba chronić”. Zdaniem Zdrojewskiego, inwestowanie w kulturę mało kosztuje i opłaca się bardziej niż oszczędzanie na niej. „Straty, jakie mogą powstać w obszarze kultury w okresie kryzysu i w wyniku ograniczeń w tej sferze, mogą być nieodwracalne” – ostrzegł Zdrojewski.

„To moja interpretacja, ale wszyscy jesteśmy przekonani, że najważniejsze jest najmłodsze pokolenie i trzeba stawiać na jego edukację artystyczną, na dostępność edukacji, upowszechnianie jej” – zaakcentował Zdrojewski.

W ramach obrad ministrów kultury Grupy Wyszehradzkiej minister Bogdan Zdrojewski oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Republiki Słowackiej Augustin Jozef Lang podpisali Program o Współpracy Kulturalnej pomiędzy polskim a słowackim ministerstwem kultury.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :