Argentyna/ Szwajcarski architekt Peter Zumthor odebrał nagrodę Pritzkera

Argentyna/ Szwajcarski architekt Peter Zumthor odebrał nagrodę Pritzkera

30.5.Buenos Aires (PAP/dpa,AP) – Szwajcar Peter Zumthor odebrał w piątek w Buenos Aires uważaną za Nobla w dziedzinie architektury nagrodę Pritzkera za 2009 r.

Nagroda Pritzkera przyznawana jest co roku żyjącym architektom, którzy mają znaczący wkład w rozwój architektury. W ubiegłym roku przypadła Francuzowi Jeanowi Nouvelowi. Do grona laureatów tego prestiżowego wyróżnienia należą także m.in. Norman Foster, Tadao Ando, Frank Gehry, Zaha Hadid, Aldo Rossi, Oscar Niemeyer oraz I. M. Pei.

W tym gronie pochodzący z Bazylei 66-letni Zumthor jest architektem stosunkowo mało znanym. Stroni od prestiżowych międzynarodowych konkursów, a jego projekty, uchodzące za wzór minimalizmu, realizowane są w większości w niedalekiej odległości od rodzimej Szwajcarii. Wśród nich są również niewielkie kaplice, szkoły i inne kameralne budowle. Jednak to właśnie m.in. za tę niezależność i nieuleganie modom jury konkursu postanowiło Zumthora wyróżnić.

Do najważniejszych projektów szwajcarskiego twórcy należą: muzeum sztuki w Bregencji, Kaplica św. Benedykta w Sumvitg, łaźnie termiczne w Vals, kaplica w Eifel oraz muzeum sztuki sakralnej w Kolonii. Zumthor zaprojektował również szwajcarski pawilon na wystawę Expo 2000 w Hanowerze.

Nagrodę Pritzkera ustanowił w 1979 r. chicagowski przedsiębiorca Jay A. Pritzker, a przyznaje ją należąca do jego rodziny fundacja Hyatt. Z wyróżnieniem wiąże się również nagroda pieniężna w wysokości 100 tys. dolarów. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbywa się każdego roku w innym mieście.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :