Mieczysław Fogg – artysta okresu międzywojennego

Mieczysław Fogg – artysta okresu międzywojennego

Mieczysław Fogg urodził się 30 maja 1901 roku w Warszawie. Właściwe nazwisko Fogiel. Polski piosenkarz, który śpiewał barytonem lirycznym. Jego ojciec był pracownikiem kolei, a matka prowadziła sklep na  rogu ulic Freta i Długiej. Mały Mieczysław karierę rozpoczynał w chórze , w kościele Świętej Anny. Tam usłyszał go Ludwik Sempoliński i skierował na naukę śpiewu do szkoły muzycznej imienia Fryderyka Chopina. 


Mieczysław Fogg bardzo lubił śpiewać od dzieciństwa i bardzo chciał zostać piosenkarzem. Rodzina nie była tym zachwycona,  zwłaszcza ojciec, który planował dla syna karierę kolejarza. Po maturze i służbie wojskowej Fogg rozpoczął w roku 1921 pracę w Warszawskiej Dyrekcji PKP jako kasjer, tak jak sobie życzył jego ojciec.Pracował tam do roku 1935, jednocześnie kształcąc się przez cały ten czas muzycznie. Kształcił głos pod kierunkiem między innymi: Wacława Brzezińskiego, Ignacego Dygasa, Eugeniusza Mossakowskiego. 


Fogg  zadebiutował jako piosenkarz w roku 1928 w Chórze Dana na scenie Warszawskiego teatrzyku Qui Pro Quo. Ze sceną był związany do roku 1931, później z rewiami i teatrami. Śpiewał w takich rewiach jak : Banda, Rex, Tip Top, Cyrulik Warszawski. Od roku 1932  Chór Dana koncertował za granicą między innymi w Austrii, Niemczech, Szwecji, Estonii, USA. Mieczysław Fogg to pierwszy Polak, który wystąpił za granicą w telewizji. Bardzo często  towarzyszył znanym polskim artystom. Śpiewał z Hanką Ordonówną, Adolfem Dymszą. 


Fogg ustanowił przedwojenny rekord płytowy-sprzedał ponad 100 tysięcy egzemplarzy „Ta ostatnia niedziela” .Mieczysław Fogg występował także w filmach. Po odejściu z Chóru Dana rozpoczął  karierę jako solista, zwyciężając w plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia. 


Lata okupacji niemieckiej spędził w Warszawie. Występował w kawiarniach dostępnych dla polskiej publiczności. Odbywało się to za zgodą władz Podziemnej Polski. Fogg brał również  udział w powstaniu warszawskim. Był starszym strzelcem Batalionu Szturmowego. Śpiewając w schronach, na barykadach, w szpitalach dał ponad 100 koncertów. Za udział w powstaniu otrzymał wysokie odznaczenie –Krzyż Zasługi z Mieczami oraz Krzyż Walecznych. Gdy wojna się skończyła Fogg osiadł we wsi Złotokłos niedaleko Tarczyna. Ale w styczniu 1945 roku wrócił do Warszawy. W latach 1945-1946 prowadził własną kawiarenkę artystyczną przy ulicy Marszałkowskiej  Cafe Fogg. Później kierował wytwórnią płyt gramofonowych Fogg Records.  W roku 1958 po raz drugi zdobył tytuł najpopularniejszego piosenkarza roku w plebiscycie Polskiego Radia. Jubileusz 60-lecia obchodził programem  „Z piosenką przez świat”. Do końca był  żywotny i bardzo popularny. Kolejny 80ty jubileusz i 55 lat pracy artystycznej obchodził 30 maja 1981 roku. Odbył się wtedy koncert jubileuszowy „Poletko Pana Fogga.


Mieczysław Fogg przez cały czas trwania kariery dał ponad 16 tysięcy koncertów i nagrał płyty o łącznym nakładzie 25 milionów egzemplarzy. Z okazji swoich 85 urodzin dostał kolejne odznaczenie-Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 3 września 1990 roku w Warszawie. Jest pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.


Filmografia


„Dodek na froncie”, „ Wacuś”, „Niebezpieczny romans”, „Ułani, ułani, chłopcy malowani” 


„Dzieje grzechu”, „Straszna noc”, „Rok 1914”, „Pałac na kółkach”, „Dziesięciu z Pawiaka”,


„Parada Warszawy”, „Panienka z poste restante”.


Najbardziej znane utwory:


„Tango milonga”,


„Ta ostatnia niedziela”,


„Jesienne róże”,


„Pierwszy siwy włos”,


„Mały, biały domek”.


Albumy:


1960 Mieczysław Fogg śpiewa piosenki swojej młodości


1965 Wspomnienie dawnych dni


1968 Oczarowanie


1981 Ukochana ja wrócę


1987 Niezapomniane przeboje


1992 Starszy Pan


 

Agnieszka Kowalczyk 2010-02-04

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :