Urodzony w Warszawie doskonały skrzypek jazzowy i saksofonista, a także jeden z najbardziej znanych polskich muzyków na całym świecie.
Urbaniak uczył się na początku w łódzkim Liceum Muzycznym. Od roku 1961 kontynuował naukę w Warszawskiej PWSM w klasie skrzypiec u znamienitego profesora Tadeusza Wrońskiego. Jeszcze w trakcie liceum nauczył się gry na saksofonie a także wstępował z zespołem „Tiger Rag”. Założył również własny zespół „Moon Glow”. Kiedy dostał od Zbigniewa Namysłowskiego propozycję gry w „Jazz Rockers” postanowił na stałe przenieść się do Warszawy. To umożliwiło mu wejście w międzynarodowe środowisko jazzowe, a także nawiązanie licznych znajomości.
Po występie „Jazz Rockers” na festiwalu Jazz Jamboree ’61 Michał Urbaniak dostał propozycję gry w „The Wreckers” Andrzeja Trzaskowskiego, z którymi wyjechał grać w Stanach Zjednoczonych (1962).
Po powrocie z USA nawiązał współpracę z kwintetem Krzysztofa Komendy, z którym wyjechał w trasę koncertową po Skandynawii. Tam po zakończeniu trasy zostaje, gdzie zaczyna grać z Urszulą Dudziak i Wojtkiem Karolakiem. Grupa ta to początki znanego na całym świecie „Michal Urbaniak Fusion”.
Do kraju wrócił w 1969 roku, gdzie zaczyna grać na skrzypcach i tworzy też swoją grupę „Grupę Michała Urbaniaka”, w której grywają: Adam Makowicz, Paweł Jarzębski, Michał Komar, Janusz Kozłowski, Czesław Bartkowski, Andrzej Dąbrowski oraz wokalistka Urszula Dudziak. Artyści nagrali w 1970 roku swój pierwszy międzynarodowy album „Parathyphus B”, a „Grupa Michała Urbaniaka wielokrotnie brała udział festiwalach Jazz Jamboree i w różnych wydarzeniach europejskich.
Kiedy na Festiwalu w Monteaux w 1971 roku Urbaniak zdobywa nagrodę Grand Prix i otrzymuje stypendium do szkoły jazzowej: Berklee School of Music w Bostonie zaczyna się spełniać jego marzenie o wyjeździe do USA.
Mimo, że otrzymał stypendium nie rozpoczął studiów, co więcej po kilku udanych koncertach w Europie i w USA w maju 1973 Urbaniak dał ostatni koncert w Polsce i wraz z Urszulą Dudziak wyjechali na stałe do USA.
Dzięki kontraktowi z wytwórnią Columbia wydał album „Super Constellation”, a w trasę koncertową zaprosił znanych polskich jazzmanów: Bartkowskiego, Jarzębskiego i Wojtka Karolaka.
W roku 1974 Urbaniak założył zespół „Fusion”, którego utwory zostały wzbogacone o polską muzykę ludową. Dość nieoczekiwanie album ten przyniósł mu spory sukces, który otworzył przed Urbaniakiem nowe możliwości. Urbaniak nagrał kolejne płyty „Atma” i „Fusion III”. I tak Urbaniak i Dudziak zaczęli być coraz bardziej popularni w Stanach Zjednoczonych i tym łatwiej było im propagować modę na Polskę i ludowość.
Kiedy w latach 1975 – 1989 Urbaniak prowadził grupę „Michał Urbaniak Fusion”, która przyciągała nie tylko wielu światowej sławy jazzmanów, ale również umożliwiła debiuty nowym artystom. Grywał w najlepszych klubach jazzowych, z najlepszymi muzykami jazzowymi i brał udział w najważniejszych koncertach jazzowych.
Michał Urbaniak był jednym z najbardziej popularnych polskich muzyków, o sławie i autorytecie, o których mogli tylko marzyć polscy artyści, którzy w tym czasie nagrywali również na zachodzie.
W roku 1985 Michał Urbaniak został zaproszony do nagrania płyty „Tutu” wraz z Milese’m Davisem.
Rok później Michał Urbaniak przyjechał do Polski, gdzie wystąpił podczas festiwalu Jazz Jamboree ze swoim zespołem „Michał Urbaniak Constellation”.
Poza ogromny sukcesem jazzowym Michał Urbaniak komponował również muzykę filmową (ponad dwadzieścia filmów), teatralną, a także do programów telewizyjnych.
Amerykańska dyskografia Urbaniaka obejmuje ponad kilkadziesiąt albumów, które sprzedały się w nakładzie ok. 2 milionów egzemplarzy.
Co ciekawe w opublikowanym w 1985 roku rankingu muzyków jazzowych Michał Urbaniak pojawia się aż w pięciu kategoriach, a jego album „Take Good Care of My Heart” otrzymała nominację w kategorii album roku.
W roku 1999 Michał Urbaniak otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za muzykę do filmu „Dług” w reżyserii Krzysztofa Krauze. Trzy lata później na tym samym festiwalu otrzymał tę samą nagrodę za muzykę do Edenu” Andrzeja Czeczota.
Michał Urbaniak jest jednym z pierwszych twórców, którzy połączyli ze sobą rap, hip-hop, R&B i jazz („Urbanator”, „Urbanizer”), a także pionierem jeśli chodzi o połączenie rapu z orkiestrą symfoniczną („UrbSymphony” premiera 31 grudnia 1999 roku).
Na przywitanie nowego millenium Michał Urbaniak przygotował utwór dla największego telewizyjnego show „Millennium 2000” (transmisja do 54 krajów przez 169 stacji TV).
Bardzo często Michał Urbaniak często sprowadza swoje amerykańskie zespoły do Europy. I tak na przykład w 2001 roku wraz z grupą „Urbaniak All Stars” odbył tournee po najlepszych polskich klubach jazzowych.
Pod koniec roku 2001 odbyła się premiera krążka „Urbanizer”, która jak już było wspomniane wcześniej była fuzją wokalu, R&B i hip-hopu.
Natomiast rok później odbyła się premiera albumu „Max&Love”, gdzie Urbaniak wykonuje piętnaście utworów na saksofonie.
Wydając kolejne płyty Michał Urbaniak jednocześnie daje wiele koncertów.
Od paru lat Michał Urbaniak grywa z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi, a także zajmuje się kompozycją muzyki łączącej w sobie jazz z europejską klasyką. Projekt „Bóg stworzył muzykę” został pokazany podczas koncertów w Mediolanie, w Warszawie i w Krakowie.
Aby uczcić pamięć ofiar zamachów WTC Urbaniak zadedykował nowojorczykom utwór „Manhattan Man”.
Marta Kotas 2009.01.26