Andrzej Trzaskowski

Andrzej Trzaskowski

Pianista i kompozytor urodzony 23 marca 1933 roku w Krakowie. Trzaskowski po ukończeniu krakowskiej Średniej Szkoły Muzycznej rozpoczął studia na Wydziale Muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zajmował się studiami nad kompozycją i teorią muzyki współczesnej.
Od najmłodszych lat interesował się przede wszystkim jazzem czego najlepszym wyrazem była jego gra w jazzowym zespole Rhytm Quartet jeszcze w trakcie nauki w liceum. W czasie studiów był również współzałożycielem jednego z najważniejszych zespołów Melomani. Podczas Jazz Jamboree ’58 zaprezentował swój własny zespół Jazz Believers.
Od tego momentu Trzaskowski tworzył lub był liderem wielu zespołów jazzowych, z którymi występował podczas Jazz Jamboree. Co ciekawe nie tylko grywał w zespołach, ale również skupiał się na robieniu własnej muzyki, do realizacji której zapraszał najważniejszych polskich jazzmanów, w tym m.in. Dyląga, Muniaka, Nahornego, Stańkę i Urbaniaka.
Andrzej Trzaskowski wraz z formacją The Wreckers był jednym z pierwszych muzyków, którzy pokazali polski jazz w Ameryce. W roku 1962 Trzaskowski z zespołem grali m.in. w Waszyngtonie, Newport, w Nowym Jorku, San Francisco i w Bostonie. Trzaskowski nawiązał również współpracę z najznakomitszymi jazzmanami: Stanem Getzem, Luckym Thompsonem, Philem Woodsem oraz Artem Farmerem.
W tym czasie Trzaskowski był uważany za wybitnego europejskiego modern –jazzmana i mistrza polskiej sceny jazzowej. Dowodem na to miała być współpraca z radiem NRD w Hamburgu, gdzie zajmował się komponowanie, prowadzeniem warsztatów oraz wykładaniem kompozycji jazzowej. Podobną funkcję powierzono mu w 1974 roku w Polsce, gdzie kierował orkiestrą Polskiego Radia, a także prowadził warsztatową orkiestrę S-1. Realizując wiele nagrań pomógł wielu muzykom jazzowym młodego pokolenia.
Mimo, że lata jego świetności to przede wszystkim lata 60te nie przestawał komponować i czynnie działać jako jazzman. Obok pracy kompozytorskiej Andrzej Trzaskowski był również świetnym publicystą, a zajmował się m.in. redakcją działu jazzowego „Encyklopedii muzycznej PWN”, a także był współautorem „Leksykonu kompozytorów XX wieku”. Publikował również liczne artykuły zarówno w prasie krajowej jak i zagranicznej.
„Melomani” (1956), „Jazz Believers” (1958), „Spotkanie z Conoverem” (1959), „The Wreckers” (1960), “The Wreckers & A.Trzaskowski Trio” (1960), “Jazz Jamboree ’60” (1960), “Stan Getz & Andrzej Trzaskowski Trio” (1960), „Jazz Jamboree ’61” (1961), „Andrzej Trzaskowski Quintet” (1964, 1965), „Andrzej Trzaskowski Sekstet feat. Ted Curson: Seant” (1966) oraz „Andrzej Trzaskowski: Polish Jazz” (1989).

Marta Kotas 2009.02.15

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :