Maxim Vengerov przewodniczącym jury w konkursie im. Wieniawskiego

Maxim Vengerov przewodniczącym jury w konkursie im. Wieniawskiego

22.11. Warszawa (PAP) – Światowej sławy skrzypek i dyrygent, pochodzący z Rosji Maxim Vengerov będzie przewodniczącym jury w 14. edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, jaki odbędzie się w przyszłym roku, w dniach 8-23 października.

Do rywalizacji zgłosiło się ponad 170 kandydatów z 26 krajów, m.in. z Polski – ponad 60 osób, Rosji, Japonii, Chin, USA, Francji i Azerbejdżanu – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor konkursu Andrzej Wituski.

Konferencja poprzedziła wieczorny koncert w Filharmonii Narodowej, który jako dyrygent poprowadzi Maxim Vengerov. Wystąpią: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus oraz dwie laureatki poprzednich edycji konkursu im. Wieniawskiego – skrzypaczki Alena Bayeva z Rosji (zwyciężyła w 2001 r.) i Agata Szymczewska z Polski (2006). Podczas koncertu zatytułowanego „Wieniawski – prolog…” wykonany zostanie m.in. Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa.

W ramach przygotowań do 14. edycji konkursu Vengerov od września ocenia kandydatów podczas przesłuchań na żywo w ramach konkursowych preselekcji. Dotychczas odbyły się preselekcje m.in. w Bergamo, Londynie i Seulu, kolejne będą miały miejsce w: Baku (12 grudnia), Moskwie (14-15 grudnia), Brukseli (28 marca) i Poznaniu (18-19 kwietnia). Podczas preselekcji uczestnicy grają m.in. Koncert skrzypcowy e-moll op. 64, cz. I Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Lista kandydatów zakwalifikowanych do konkursu – ok. 45 osób – będzie ogłoszona po zakończeniu preselekcji, na przełomie kwietnia i maja 2011 r.

„Dotychczas przesłuchałem 50 osób. Reprezentują bardzo wysoki poziom. Wielkim pozytywnym zaskoczeniem byli m.in. kandydaci z Korei Południowej – bardzo utalentowani, pełni temperamentu” – mówił Vengerov na poniedziałkowej konferencji. Chwalił też polskich skrzypków.

Dyrektor Wituski przypomniał, że konkurs im. Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugą edycję zorganizowano dopiero po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w Poznaniu, co pięć lat. Wśród laureatów nagród i wyróżnień przyznanych na przestrzeni lat byli: Francuzka Ginette Neveu, Rosjanin Dawid Ojstrach, angielska skrzypaczka polskiego pochodzenia Ida Haendel, Polka Grażyna Bacewicz.

Inauguracja 14 edycji festiwalu, przesłuchania i koncert laureatów odbędą się w poznańskiej Auli UAM. Sale prób dla uczestników udostępni natomiast Akademia Muzyczna w Poznaniu. W konkursowych etapach – I, II, III i IV – uczestnicy wykonywać będą utwory m.in. Henryka Wieniawskiego, Jana Sebastiana Bacha i Niccolo Paganiniego. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 22 października, a koncert laureatów – na 23 października.

Vengerov będzie przewodniczącym jury, a honorową przewodniczącą – Ida Haendel. W jury zasiądą też m.in.: skrzypkowie Zakhar Bron z Rosji, Erich Gruenberg z Wielkiej Brytanii i Koichiro Harada z Japonii oraz dyrygent Jurij Simonov z Rosji.

Zdobywca I nagrody otrzyma 30 tys. euro i złoty medal, II nagrody – 20 tys. euro i srebrny medal, III nagrody – 12 tys. euro i brązowy medal. Jury przyzna trzy wyróżnienia po 5 tys. euro. Maxim Vengerov wybierze ponadto jedną osobę, której będzie następnie – w nagrodę – udzielał lekcji.

Vengerov urodził się w 1974 r. w Nowosybirsku. Jego matka była śpiewaczką, a ojciec oboistą w miejscowej filharmonii. Naukę gry na skrzypcach Maxim rozpoczął w wieku pięciu lat. Jako 10-latek zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W 1990 r. potwierdził swój talent zwycięstwem w Międzynarodowym Konkursie im. Carla Flescha w Londynie. Vengerov wzbudza zainteresowanie wytwórni płytowych – do tej pory zarejestrował blisko 100 utworów bądź cykli. Od 2005 r. jest profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.(PAP)

jp/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :