Mateusz Kościukiewicz laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Mateusz Kościukiewicz laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

09.11. Warszawa (PAP) – Aktor Mateusz Kościukiewicz za rolę w „Matce Teresie od kotów” Pawła Sali został laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2010. Nagrody rozdano w poniedziałek w Warszawie. Laureat otrzymał statuetkę zaprojektowaną przez Pawła Althamera oraz 10 tys. zł.

Do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego nominowani są aktorzy, którzy „wyróżniają się wybitną indywidualnością” i nie przekroczyli 35. roku życia. Pod uwagę brane są filmowe kreacje z ostatniego sezonu. W kapitule nagrody zasiadają m.in. Andrzej Wajda, Krystyna Janda i Jan Englert.

„On (Zbyszek Cybulski – PAP) był człowiekiem, który się nie zatrzymywał. (…) Dziękuję za to, że mogę robić to, co kocham” – mówił laureat nagrody Mateusz Kościukiewicz.

Urodzony w 1986 roku Kościukiewicz ma na swoim koncie także role w m.in. „Tataraku” (2009) i „Wszystko co kocham” (2010).

Na swoim koncie ma także nagrody: „Odkrycie Festiwalu” za rolę w filmie „Wszystko co kocham” na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni (2010) i Nagrodę za najlepszą rolę męską w filmie „Matka Teresa od kotów” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach (2010).

W tym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, oprócz Kościukiewicza, nominowali byli także: Magdalena Boczarska za rolę w „Różyczce” Jana Kidawy-Błońskiego, Urszula Grabowska za rolę w „Joannie” Feliksa Falka, Agnieszka Grochowska za role w dwóch filmach: „Trzy minuty. 21:37” Macieja Ślesickiego i „Nie opuszczaj mnie” Ewy Stankiewicz i Wojciech Zieliński za role w dwóch filmach: „Chrzest” Marcina Wrony i „Huśtawka” Tomasza Lewkowicza.

Obok Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej przez jury (powoływanego co roku spośród osobistości świata kultury), swoją nagrodę przyznaje w internetowym plebiscycie także publiczność. W tym roku Nagrodę Publiczności przyznano Wojciechowi Zielińskiemu za role w filmach „Chrzest” i „Huśtawka”.

Podczas poniedziałkowej uroczystości przyznano także Nagrodę im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmowej roku 2009. Jej laureatem został Adam Garbicz, autor książki „Kino wehikuł magiczny. Przewodnik osiągnięć filmu fabularnego. Podróż piąta. 1974-1981”.

Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego po raz pierwszy wręczono w 1969 r. Najpierw przyznawał ją nieistniejący już magazyn „Ekran”. W 1995 r. przyznawanie nagrody zawieszono. Fundacja Kino organizuje konkurs na laureata tej nagrody od 2005 r. Pierwszym laureatem, w 1969 r., był Daniel Olbrychski.

Wśród kolejnych znaleźli się m.in.: Marian Opania, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krystyna Janda, Marcin Dorociński, Kinga Preis i Sonia Bohosiewicz, Eryk Lubos.

Organizatorem Nagrody jest Fundacja „Kino”. (PAP)

agz/ jp/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :