Marek Koterski o swoim filmie”Baby są jakieś inne”

Marek Koterski o swoim filmie”Baby są jakieś inne”

06.10. Łódź (PAP) – Praca z takimi twórcami to sama radość i zaszczyt – mówił w środę w Łodzi reżyser Marek Koterski o zespole, z którym realizuje swój najnowszy film „Baby są jakieś inne”. Jego premiera zaplanowana jest na 2011 rok. Część zdjęć do filmu kręcona była w Łodzi.

Nowy film Koterskiego, do którego on sam napisał scenariusz, to historia dwóch mężczyzn jadących samochodem i rozmawiających o kobietach. W rolach głównych występują: Adam Woronowicz, Robert Więckiewicz i Małgorzata Bogdańska. Operatorem jest – stale pracujący w Hollywood – Jerzy Zieliński, autor zdjęć m.in. do filmu Agnieszki Holland „Tajemniczy ogród”.

Już na wstępie konferencji Koterski przyznał, że nie lubi mówić o filmie przed jego rozpoczęciem, w trakcie jego realizacji i po zakończeniu prac.

Jak twierdzi, przed rozpoczęciem filmu nikt nie wie, czy będzie to hit, czy klapa. Z kolei wypowiadanie się trakcie robienia filmu staje się dla niego „swoistym więzieniem”. Przyznaje, że jest lojalistą i jeśli coś powie na temat koncepcji filmu, a w trakcie jego robienia „pójdzie w inną stronę”, to odczuwa poczucie winy, że robi coś innego niż przyrzekł. Z kolei po zakończeniu prac, „wypowiadanie się nie ma sensu, bo to odbiorcy powiedzą, jaki to jest film i o czym jest ten film”.

Jak stwierdził, przyszedł na łódzką konferencję, bo ma szacunek dla osób, z którymi pracuje. „Praca z takimi twórcami to dla mnie zaszczyt i radość” – mówił. Przyznał, że zawsze chciał zrobić z Zielińskim film, a praca z tymi aktorami, to „wyjątkowe i unikalne przeżycie”.

W trakcie konferencji Koterski opowiedział skąd się wziął pomysł na scenariusz do filmu „Baby są jakieś inne”. Jak mówił, jechał kiedyś z kolegą samochodem i w pewnym momencie zbliżyli się do auta prowadzonego przez kobietę. Ta włączyła prawy kierunkowskaz, ale zaczęła skręcać w lewo. Jadący z Koterskim kolega miał wtedy powiedzieć, że kobieta i tak zaraz skręci w prawo, bo „to baba, a baby są jakieś inne”.

Reżyser przyznał, że więcej o tej sytuacji nie rozmawiano. Po pewnym czasie pisząc inny scenariusz, przypomniał sobie to zdarzenie. Przerwał tamto pisanie i zacząłem pisać nowy oparty na tamtym zdaniu.

Marek Koterski zrealizował serię docenionych przez krytykę i publiczność filmów, których bohaterem jest Adaś Miauczyński: „Dom wariatów” (1984), „Nic śmiesznego” (1995), „Ajlawju” (1999), „Dzień świra” (2002), „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006).(PAP)

jaw/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :