„Malowane nadzieją” – pisankize strusich jaj na wystawie wŁodzi

„Malowane nadzieją” – pisankize strusich jaj na wystawie wŁodzi

23.3.Łódź (PAP) – 58 artystycznie zdobionych strusich pisanek autorstwa znanych malarzy, grafików, karykaturzystów i jubilerów można oglądać od poniedziałku na wystawie w łódzkiej Manufakturze.

Pisanki można będzie podziwiać przez dwa tygodnie; później trafią na licytację, z której dochód przeznaczony zostanie m.in. na organizację letniego wypoczynku dla niepełnosprawnych dzieci.

Akcję pod hasłem „Malowane nadzieją” już po raz kolejny organizuje Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej.

Autorami wyjątkowych pisanek są m.in. Magdalena

Abakanowicz, Stasys Eidrigevicius, Danuta Muszyńska, Andrzej Mleczko, Edward Lutczyn i Henryk Sawka, a także

artyści ludowi, jubilerzy, studenci ASP oraz znani twórcy komiksów Zbigniew Kasprzak i Grzegorz Rosiński.

„Czekamy wciąż na jajko od Grzegorza Rosińskiego, które ze względu na przepisy unijne dotyczące produktów zwierzęcych ma kłopoty, by dotrzeć ze Szwajcarii, ale liczymy, że jednak na czas dojdzie”

– powiedział PAP organizator akcji ks. Piotr Kosmala.

W tym roku do najciekawszych dzieł należą wydmuszki ażurowe, które w ub. roku na licytacji cieszyły się dużym powodzeniem, a rekordowe jajo osiągnęło cenę 5 tys. zł. Są także wydmuszki jubilerskie i grawerowane, ale jest także wykonana z jajka… kareta.

Wszyscy – według ks. Kosmali – zwrócą uwagę na karetę z jajka. „Podwozie i konie są z metalu, wszystko

ręcznie wykonane i pozłacane. I do tego jeszcze jest Kopciuszek z wydmuszki jajka gęsiego” – mówił ksiądz.

Podkreślił, że z roku na rok coraz więcej twórców oferuje na licytacje swoje „dzieła” ze strusich

wydmuszek. „Zobaczymy tylko jak się zachowają sponsorzy, czy w dobie kryzysu też tak chętnie będą garnąć się do ich kupowania na aukcji” – dodał.

W ubiegłym roku podczas aukcji zebrano ponad 70 tys. zł.

Pisanki oglądać można do 6 kwietnia. Dzień później odbędzie się aukcja. Oprócz wydmuszek zlicytowanych zostanie także dziewięć obrazów. Część z nich będzie wystawiona na serwisie Allegro.pl. Informacje na temat aukcji i zdjęcia prac można znaleźć w internecie na stronie www.pisanki.art.pl.

Całkowity dochód z ich sprzedaży Stowarzyszenie

przeznaczy na organizację turnusów wypoczynkowo-rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Honorowy patronat nad akcją objęli metropolita łódzki abp Władysław Ziółek oraz wojewoda Jolanta Chełmińska. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :