Małopolskie: w czerwcu góralska opera o Janie Pawle II

Małopolskie: w czerwcu góralska opera o Janie Pawle II

Jak powiedziała PAP współreżyserska widowiska dr Stanisława Trebunia – Staszel, prace nad operą są już na ukończeniu. „Górale bardzo sumiennie i emocjonalnie zaangażowali się w tworzenie widowiska” – powiedziała Trebunia – Staszel.

Premiera opery góralskiej pod tytułem „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” ma odbyć się 12 czerwca w Zakopanem. Kilka dni później zaplanowano występ w Nowym Targu, a w sierpniu w Ludźmierzu.

„Opera góralska będzie opowiadaniem o reakcjach Podhalan na wybór kardynała Wojtyły na papieża, o jego pielgrzymkach pod Tatry i emocjach ludzi związanymi z tymi wydarzeniami” – wyjaśniła PAP Trebunia – Staszek.

Wyjątkowość amatorskiej opery tworzonej przez górali będzie polegała na tym, że każda z czterech grup górali przygotowujących sztukę jest odpowiedzialna za inny akt, dlatego w poszczególnych scenach zobaczymy innych aktorów i usłyszymy innych muzykantów. W tworzenie opery zaangażowanych jest około 200 mieszkańców Podhala.

Autorem napisanego w całości gwarą góralską libretta opery pod tytułem „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” jest jeden ze znanych poetów podhalańskich, Franciszek Łojas-Kośla z Poronina. Łojas-Kośla napisał m.in. operę góralską „Naski Świat”

Nad całością reżyserii opery o papieżu Polaku czuwa znany folklorysta z Zakopanego, Józef Pitoń. Muzyczną stronę opery przygotowuje muzyk, lider zespołu Trebunie-Tutki – Krzysztof Trebunia-Tutka.

Operowym śpiewom towarzyszyć będzie mocno rozbudowana kapela góralskich muzykantów, którzy zagrają bez partytury – ze słuchu. W każdym akcie zagra zupełnie inny skład kapeli.

Prace na góralską operą o Janie Pawle II rozpoczęły się w styczniu bieżącego roku.

„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” będzie trzecią operą góralską wykonaną przez amatorów – górali. Pierwszą operą góralską wystawioną na scenie była „Jadwisia spod regli” autorstwa Juliana Reimschlussela, wystawiona przez zespół góralski im. Klimka Bachledy w 1963 roku. W 2009 roku zespół Regle z Poronina wystawił operę „Naski Świat”.Jan Paweł II odwiedził Podhale trzykrotnie podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny, w 1979 roku, w 1983 roku i w 1997 roku. Pod Tatrami bywał także wielokrotnie jako kardynał. Karol Wojtyła bardzo często wędrował po Tatrach jako turysta i narciarz.(PAP)

szb/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :