Lubuskie Święto Chleba

Lubuskie Święto Chleba

Po raz pierwszy w Święcie Chleba mogliśmy uczestniczyć w 1995 roku, w Bogdańcu (gmina położona niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego). Od tamtego czasu, co roku, w czasie dni Bogdańca, jest ono organizowane. Cieszy się ono ogromną popularnością wśród Lubuszan. W ciągu kilku ostatnich lat Dzień Chleba zrzeszał nawet do kilku tysięcy gości.
Początkiem niedzielnych obrzędów jest msza święta. Unoszący się wokół zapach właśnie upieczonych wypieków i widok uśmiechających się, szczęśliwych rodzin to etykieta tego dnia.
Kobiety w ludowych strojach zapraszają do spróbowania własnoręcznie robionych chlebów i ciast, które można również zakupić.
Miłośnicy muzeów mogą oglądać stare fotografie oraz przedmioty związane z lubuską kulturą. Każdy może wziąć udział w kiermaszach sztuki ludowej.
W święcie bierze udział wiele dzieci, które pełne pozytywnej energii bawią się, korzystając z przygotowanych dla nich atrakcji, m.in. dmuchanych zjeżdżalni i basenów z mnóstwem kolorowych piłeczek. Nie brakuje nigdy barwnych balonów, butli z helem i – z czego korzystają równie często dorośli – stoisk z watą cukrową, popcornem i lodami o różnych smakach.
Już od rana zabawę uświetniają występy grup tanecznych i muzycznych. Szczególne zainteresowanie wzbudza występ gwiazdy. W święcie brał udział już taki artysta, jak zespół Brathanki.
Święto Chleba to uroczy sposób na spędzenie wolnego czasu. Niesamowita, wiejska atmosfera nadaje temu dniu szczególny czar. Sama miałam przyjemność brać udział w lubuskim święcie. Niestety, jedyne, co pamiętam, to płacz. Po pierwsze: miałam wystąpić przed kamerą, po drugie: uciekł mi balonik…

Hanna Szczesiak 2008.05.25

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :