Znany nieznany
Do dnia dzisiejszego zachowało się bardzo niewiele informacji jeśli chodzi o życie Damiana Stachowicza. W zasadzie nic nie wiadomo z okresu jego dzieciństwa, ani wczesnej młodości. Kompozytor barkowy urodził się w Sokołowie – w małej miejscowości koło Przemyśla w roku 1658. Obok konkretnej daty śmierci, czyli 27 listopada 1699 roku żadnych innych szczegółowych danych nie mamy na jego temat. Wiem również, że był zakonnikiem. Przynależał do zgromadzenia pijarów. Dodatkowo posiadał tytuł profesora w zakresie retoryki i poetyki. Co więcej Damian Stachowicz dużo podróżował. Jego obecność odnotowana została w Warszawie, Chełmie, Piotrkowie Trybunalskim, Górze Kalwarii, Łowiczu oraz w Podolińcu na Spiszu.
Msze i na trąbce
Chociaż o jego życiu wiadomo bardzo niewiele pewnym jest, że Damian Stachowicz był jednym z najbardziej znanych i najwybitniejszych polskich kompozytorów okresu baroku. Jego ulubionym instrumentem była trąbka, gdyż wiele z utworów Stachowicza przygotowywanych są właśnie na trąbkę.
Jednym z najbardziej znanych dzieł Stachowicza jest utwór Veni consolator skomponowany również na trąbkę, sopran solo. Inne znane kompozycje to przede wszystkim: Missa Requiem , Ave Virgo mundi spes , Litaniae de BMV oraz motet Beata nobis gaudia . Do jego dzieł można zaliczyć też kilka psalmów: Beatus Vir , Dixit Dominus , Laudate pueri , < Cofitebor tibi Domine , Laetatus sum oraz Lauda Jerusalem
Mimo, że życie Stachowicza stanowi dla nas tajemnicę wiadomo jest, że dzięki swoim znakomitym dziełom na trwałe wpisał się w historię muzyki. Co więcej znamy tylko kilka jego utworów, a mimo to można poznać po nich jak wybitnym twórcą był Stachowicz.
Marta Kotas 2008.09.03