Lech Wałęsa na talarach

Lech Wałęsa na talarach

3.6.Warszawa (PAP) – W 20. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r., w czwartek rozpocznie się emisja 350 tys. okolicznościowych Talarów Gdańskich z wizerunkiem byłego prezydenta Lecha Wałęsy – poinformowali przedstawiciele Mennicy Polskiej na środowej konferencji prasowej.

Na rewersie Talara Gdańskiego przedstawiono Lecha Wałęsę niesionego przez tłum stoczniowców. Jego palce ułożone są w kształt litery „V”, symbolizującej zwycięstwo. Na dole rewersu zaprezentowany jest transparent z napisem „Solidarność”. Na awersie talara przedstawiono herb Gdańska oraz panoramę miasta. Projektantem rewersu jest Robert Kotowicz, awersu zaś Dobrochna Surajewska.

„Na tym zdjęciu została uwieczniona chwila największego szczęścia, jakie możemy w naszej historii sobie wyobrazić, chwila wolności – powiedziała Joanna Szczepkowska podczas konferencji. – Teraz chodzi o to, żeby tego talara nie rozmienić na drobne. Mam nadzieję, że tak się stanie, bo jeżeli mamy takiego reprezentanta, jesteśmy zupełnie spokojni o wartość naszego talara”.

Prezes Mennicy Polskiej SA Tadeusz Steckiewicz, dziękując Lechowi Wałęsie za nadzieję, którą wlał w serca Polaków i wydarzenia sprzed 20 lat, wręczył mu gipsowy odlew talara.

„Nie jestem mężem stanu. Jestem mężem Danusi” – zażartował prezydent Lech Wałęsa. „4 czerwca w łańcuchu zdarzeń to było wielkie osiągnięcie. Nasze pokolenie zakończyło epokę granic, podziałów, konfrontacji, dążenia nawet do wojny. (…) Trzeba o tym przypominać” – podkreślił Wałęsa.

Wałęsa otrzymał również imieninowy złoty talar od prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. „Jesteśmy wielkimi dłużnikami tych setek tysięcy ludzi Solidarności, którzy doprowadzili do tego zwycięstwa. A zwłaszcza jesteśmy wdzięczni właśnie Lechowi Wałęsie” – mówił Adamowicz i dodał: „Mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będzie pan dla nas drogowskazem”

Projekt Talara Gdańskiego zainspirowany został słynnym zdjęciem Jana Morka z roku 1980 wykonanym tuż po rejestracji Solidarności.

„Do głowy mi nie przyszło, że to zdjęcie stanie się takie sławne – powiedział PAP Morek. – Chociaż cały materiał był dość udany. Jest to fragment dużego zdjęcia w poziomie, na którym jeszcze widać tłum entuzjastycznie reagujący na całe zdarzenie. (…) Nie pamiętam tego dokładnie, ale wydaje mi się, że to zdjęcie zrobiłem znad głowy”.

Talar gdański będzie do końca września akceptowany jako bon towarowy w wyznaczonych placówkach handlowych i usługowych na terenie Gdańska. Numizmat został wyemitowany w dwóch nominałach: 4 Talary Gdańskie – wykonany z mosiądzu oraz 7 Talarów Gdańskich – wykonany w postaci bimetalicznego krążka. W emisji kolekcjonerskiej pojawi się talar srebrny o nominale 70 Talarów Gdańskich oraz złoty o nominale 700 Talarów Gdańskich.

4 Talary Gdańskie mogą zostać wymienione na towary lub usługi o wartości równej wartości nominalnej, tj. 4 złote w punktach usługowych i handlowych znajdujących się na terenie Gdańska, które na podstawie umów zawartych z administratorem emisji uczestniczą w akcji promocyjnej i honorują talary w okresie ich obowiązywania. Odnosi się to odpowiednio także do talara gdańskiego o nominale „7”. Punkty usługowe i handlowe biorące udział w akcji promocyjnej oznaczone będą naklejkami „Tu akceptujemy Talary Gdańskie”.

To już druga emisja Talara Gdańskiego z wizerunkiem Lecha Wałęsy. Pierwsza, z 2008 roku, wiązała się z 25. rocznicą przyznania przywódcy Solidarności pokojowej Nagrody Nobla. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :