„Le Monde”: Polański będzie kręcić nowy film

„Le Monde”: Polański będzie kręcić nowy film

13.07. Paryż (PAP) – Roman Polański, uwolniony właśnie z aresztu domowego w Szwajcarii, zamierza w styczniu przyszłego roku rozpocząć zdjęcia do nowego filmu na podstawie sztuki francuskiej pisarki Yasminy Rezy „Bóg mordu” – pisze we wtorek dziennik „Le Monde”.

Według francuskiej gazety, w ciągu ostatnich miesięcy spędzonych w swej willi w szwajcarskim Gstaad, Polański przygotował scenariusz filmu, opartego na głośnym dramacie Rezy „Le Dieu du carnage” („Bóg mordu” – w istniejącym już polskim przekładzie Barbary Grzegorzewskiej).

Dziennik podaje, że Reza i Polański zaczęli rozmawiać o adaptacji tej sztuki jeszcze kilka dni przed aresztowaniem reżysera we wrześniu ubiegłego roku. Potem – dodaje „Le Monde” – francuska pisarka gościła wiele razy w Gstaad, by pracować z nim nad scenariuszem. Zdjęcia mają się rozpocząć w styczniu przyszłego roku z udziałem amerykańskich aktorów.

Reza nie zdradziła „Le Monde” szczegółów tego projektu, mówiąc, że „to Roman (Polański) powinien go ujawnić”.

„Bóg mordu” wystawiany już na wielu światowych scenach, m.in. w Berliner Ensemble, na West Endzie czy Broadwayu. Opowiada o pozornie niewinnym spotkaniu dwóch małżeństw w następstwie bójki ich synów. Konfrontacja stopniowo przeradza się w otwarty konflikt, który prowadzi do nieoczekiwanego finału.

51-letnia Reza ma na swoim koncie utwory sceniczne, tłumaczone na kilkadziesiąt języków i znane także w Polsce, jak głośna „Sztuka”.

We Francji zdobyła ona też rozgłos jako autorka książki „Świt, wieczór lub noc”, która jest intymnym portretem Nicolasa Sarkozy’ego z okresu jego kampanii prezydenckiej w 2007 roku. (PAP)

szl/ keb/ ap/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :