Laureat literackiego Nobla przyjedzie do Polski

Laureat literackiego Nobla przyjedzie do Polski

Peruwiański pisarz będzie gościł w Polsce w dniach 21-22 października, odwiedzi Warszawę i Kraków. Wcześniej – 6 października – do księgarń trafi polski przekład najnowszej, pierwszej napisanej po otrzymaniu literackiego Nobla, książki Llosy zatytułowanej „Marzenie Celta” w tłumaczeniu Marzeny Chrobak.Również 6 października, także nakładem Znaku, ukaże się wcześniejsza książka Llosy – opowiadanie „Fonsito i księżyc” .

Llosa – jest nie tylko jednym z najbardziej znanych pisarzy latynoamerykańskich, ale też dziennikarzem i politykiem. Urodził się 28 marca 1936 roku w Arequipie, w Peru. Jest autorem takich powieści jak „Miasto i psy”, „Ciotka Julia i skryba”, „Rozmowa w Katedrze” „Pantaleon i wizytantki”. Działalność literacka to nie wszystko w życiu Vargasa Llosy, który angażował się też w politykę. W 1987 roku stanął na czele Ruchu Wolność (Movimiento Libertad), ugrupowania opozycyjnego wobec prezydenta Alana Garcii Pereza. W 1990 roku wystartował w wyborach prezydenckich, przegrał jednak z kontrkandydatem Alberto Fujimorim, którego prezydentura miała się okazać jednym z mroczniejszych okresów w najnowszej historii Peru.

Polityczna porażka Vargasa Llosy wyszła jednak na dobre jego literackiej karierze. W 1981 roku ukazała się „Wojna końca świata” – wielka epopeja historyczna, potem „Historia Alejandra Mayty”, „Pochwała macochy”, „Zeszyty don Rigoberta”, „Święto kozła”, „Raj tuż za rogiem”, „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”. Llosa w czasie stanu wojennego w Polsce pikietował ambasadę polską w Limie, a swojemu polskiemu tłumaczowi kupił i wysłał buty, gdy u nas w kraju były one na kartki. (PAP Life)

aszw/ abe/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :