Kujawsko-Pomorskie: rozpocząłsię 8. Międzynarodowy KonkursPianistyczny

Kujawsko-Pomorskie: rozpocząłsię 8. Międzynarodowy KonkursPianistyczny

07.11. Bydgoszcz (PAP) – Koncertem w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej rozpoczął się w niedzielę 8. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego. O nagrodę w wysokości 30 tys. euro będzie walczyć 40 młodych muzyków z 12 krajów.

W niedzielny wieczór w bydgoskiej filharmonii wystąpił duet fortepianowy Aglika Genova i Liuben Dimitrov, laureaci prestiżowych konkursów duetów pianistycznych w Monachium i Miami. Artyści wykonali utwory Ravela, Paderewskiego, Chopina i Gershwina.

„Konkurs jest nie tylko ciekawym wydarzeniem artystycznym, ale i dużym przeżyciem dla wszystkich, którzy kochają muzykę i zechcą wysłuchać tych 40 młodych, utalentowanych ludzi, wybranych podczas preselekcji w wielkich ośrodkach muzycznych. Z tej liczby tylko sześciu spotka się w ścisłym finale” – powiedział PAP Henryk Martenka, dyrektor Konkursu.

Spośród uczestników tegorocznego konkursu najliczniej reprezentowane są Rosja i Korea, skąd przybyło do Bydgoszczy po ośmiu pianistów. Swe umiejętności zaprezentuje też sześciu Polaków, a także młodzi muzycy z Ukrainy, Chin, Japonii, Białorusi, Armenii, Chorwacji, Niemiec, Syrii i USA.

„Nie można traktować naszego konkursu jako miejsca, w którym rodzą się gwiazdy. My raczej pozwalamy tym gwiazdom przyjrzeć się bliżej” – podkreślił Martenka.

Podczas poprzedniej edycji Konkursu w 2007 roku, drugie miejsce zdobyła Julianna Awdiejewa, zwyciężczyni tegorocznego XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Zwyciężył wówczas jej rodak Nikita Mdojanc.

Uczestnicy tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni podczas przesłuchań preselekcyjnych, które odbywały się w Moskwie, Nowym Jorku, Hanowerze, Tokio, Warszawie i Londynie. Główna nagroda imprezy to, podobnie jak w zakończonym niedawno Konkursie Chopinowskim w Warszawie, 30 tys. euro.

Konkurs składa się z dwóch etapów: półfinału i finału. W niedzielę wylosowano kolejność przesłuchań w pierwszym etapie, który rozpocznie się w poniedziałek. Międzynarodowemu jury przewodniczy prof. Piotr Paleczny.

Finał odbędzie się 21 listopada. Koncerty laureatów zaplanowano 21 listopada w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i 24 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1961 r., a kolejne – w 1986, 1994, 1998, 2001 i 2004 r. Organizatorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy wraz z miejscową Akademią Muzyczną i Filharmonią Pomorską. Konkurs im. Paderewskiego jest członkiem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. (PAP)

olz/ abr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :