Krystian Lupa odebrał Europejską Nagrodę Teatralną we Wrocławiu

Krystian Lupa odebrał Europejską Nagrodę Teatralną we Wrocławiu

5.4.Wrocław (PAP) – Znany polski reżyser Krystian Lupa, jako pierwszy Polak, odebrał w niedzielę Europejską Nagrodę Teatralną. Uroczysta gala odbyła się we wrocławskim Teatrze Polskim.

Europejska Nagroda Teatralna – Premio Europa per il Teatro – powołana została do życia w 1986 r. pod auspicjami Komisji Europejskiej. Celem przedsięwzięcia jest wspieranie integracji kulturalnej w Europie.

Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości artystom indywidualnym oraz instytucjom teatralnym, których dzieła pogłębiają – jak głosi regulamin – porozumienie i więź pomiędzy ludźmi. Począwszy od trzeciej edycji jury złożone z wybitnych specjalistów z całej Europy przyznaje także laur o nazwie NewTheatrical Realities (Nowe Rzeczywistości Teatralne) – wręczany jednemu lub kilku twórcom kreującym nowy język teatru.

Gala Europejskiej Nagrody Teatralnej – wpisana w program Roku Grotowskiego 2009 – po raz pierwszy odbywa się w Polsce.

Krystian Lupa urodził się 7 listopada 1943 r. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Lupa zadebiutował w 1976 r. „Rzeźnią” Sławomira Mrożka w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Po studiach był przez wiele lat związany z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Na okres jeleniogórski przypadają spektakle autorskie Lupy: „Przezroczysty pokój” (1979), „Kolacja” (1980), oraz inscenizacje sztuk Witkacego: „Nadobnisie i koczkodany” (1978), „Pragamatyści” (1981), „Maciej Korbowa i Bellatrix” (1986).

Kolejne spektakle powstawały w Teatrze Starym w Krakowie. Były to adaptacje wielkich dzieł literackich: m.in. „Braci Karamazow” Dostojewskiego czy „Marzyciele” Roberta Musila.

Krystian Lupa jest laureatem dwóch najpoważniejszych polskich nagród teatralnych: Nagrody im. Konrada Swinarskiego – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – (1988) i Nagrody im. Leona Schillera (1992) oraz licznych nagród festiwali krajowych i zagranicznych, m.in. Grand Prix dla „Lunatyków” za najlepszy spektakl zagraniczny we Francji w sezonie 1998/99. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :