Francja/ Darmowy wstęp do muzeów dla młodych Europejczyków

Francja/ Darmowy wstęp do muzeów dla młodych Europejczyków

7.4.Paryż (PAP) – Młodzi ludzie w wieku do 25 lat i pochodzący z krajów Unii mogą już oglądać największe francuskie muzea i zabytki za darmo. Już w pierwszy weekend bezpłatnego zwiedzania muzea przyciągnęły wielu nowych odwiedzających.

Jak przypominają media, obietnicę darmowych muzeów dla wszystkich obywateli złożył już w czasie kampanii wyborczej dwa lata temu obecny prezydent Nicolas Sarkozy. Ze względu jednak na znaczne koszty realizacji tego projektu ograniczono go ostatecznie do młodych w wieku od 18 do 25 roku życia; a także nauczycieli szkół podstawowych i średnich. Wyróżnienie młodego pokolenia ministerstwo kultury tłumaczy chęcią „zaszczepienia im nawyku” kontaktu ze sztuką, który pozostanie przez całe życie.

Począwszy od ubiegłej soboty młodzież oraz nauczyciele mogą za darmo wejść do około pięćdziesięciu muzeów i około stu zabytkowych budowli. Wśród wielu innych są te najbardziej znane: Luwr, muzeum d’Orsay, Centrum Pompidou, Panteon, Łuk Triumfalny, słynny klasztor na Mont-Saint-Michel czy twierdza Carcassonne.

W wypadku muzeów młodzi i nauczyciele są zwolnieni z opłat za oglądanie wystaw stałych, jednak ekspozycje czasowe pozostają odpłatne. Pełną listę wszystkich darmowych obiektów i ich lokalizację na mapie można zobaczyć na stronie internetowej francuskiego ministerstwa kultury: www.culture.gouv.fr.

Wprowadzenie bezpłatnych wejść do muzeów i zabytków ma kosztować kasę państwa 30 milionów euro.

Szymon Łucyk (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :