Kraków: wystawa „Skarby Korony Hiszpańskiej” w Muzeum Narodowym

Kraków: wystawa „Skarby Korony Hiszpańskiej” w Muzeum Narodowym

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew oceniła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że jest to jedna z najważniejszych wystaw w Polsce w tym roku.

„To pierwsza, a przy okazji tak obszerna i przekrojowa prezentacja w naszym kraju zbiorów i dokonań hiszpańskiej kultury” – zaznaczyła Gołubiew.

Wystawa jest jednym z wydarzeń kulturalnych towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie UE. Honorowy patronat sprawuje nad nią król Hiszpanii Juana Carlos oraz prezydent Bronisław Komorowski.

W krakowskim Muzeum Narodowym będzie można zobaczyć ponad sto arcydzieł z XV-XIX wieku, wypożyczonych przez Patrimonio Nacional de Espana – instytucję zarządzającą kolekcjami królewskiego dworu hiszpańskiego.

Wśród „Skarbów Korony Hiszpańskiej” można zobaczyć dzieła El Greca, Francisco Goi, Jusepe de Ribery, Tycjana, Paolo Veronesego i Francisco de Zurbarana. Na wystawie znajdują się także znakomite dzieła rzemiosła artystycznego, srebra, zbroje, porcelana, szkło i meble.

Jak mówił kurator wystawy Gabriel Moya Valganon, pokazuje ona główne rysy kolekcji zgromadzonych przez monarchię hiszpańską. „Wybraliśmy obiekty, prezentujące różne oblicza kultury hiszpańskiej” – mówił.

W Madrycie od początku czerwca trwa wystawa „Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote Czasy Rzeczypospolitej”. W 11 salach Pałacu Królewskiego prezentowanych jest 200 dzieł sztuki odzwierciedlających dzieje Polski od końca średniowiecza do rozbiorów. Najważniejszym eksponatem na madryckiej wystawie jest dzieło Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”.(PAP)

rgr/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :