Kraków: po remoncie otwarto połowę kramów w Sukiennicach

Kraków: po remoncie otwarto połowę kramów w Sukiennicach

28.01. Kraków (PAP) – Po trwającym pół roku remoncie w czwartek uroczyście otwarto pierwszą połowę parteru krakowskich Sukiennic, gdzie mieszczą się słynne kramy regionalne. Teraz przyszła kolej na remont drugiej części Sukiennic – od strony ul. Brackiej – który potrwa do czerwca.

Przez ostatnie pół roku handlowcy z części Sukiennic od ul. św. Jana sprzedawali swoje towary w tymczasowych kramach ustawionych na płycie Rynku Głównego. W czwartek powrócili do 23 odnowionych kramów w hali Sukiennic, gdzie m.in. wymieniono posadzkę, odrestaurowano łukowate stropy, a z myślą o sprzedających zainstalowano ogrzewanie podłogowe stoisk.

"Teraz czekamy na prace w drugiej części Sukiennic, aby można było oddać cały budynek w czerwcu, na 600-lecie kongregacji kupieckiej” – powiedział dziennikarzom prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski.

Remont kosztował 23 mln zł. Pieniądze na remont przekazały: gmina Kraków, Fundusz Norweski oraz Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Prace obejmują remont parteru oraz podziemi Sukiennic.

Latem w odnowionym gmachu Sukiennic ponownie zostanie otwarty kompleks sanitariatów, zamknięty przed remontem podziemi.

Niezależnie od remontu Sukiennic trwa rozbudowa i adaptacja podziemi pod Rynkiem Głównym na potrzeby muzeum historycznego. Muzeum w większej części będzie się mieścić w podziemiach poza obrysem Sukiennic. Według zapewnień wykonawców, placówka powinna być gotowa na przełomie sierpnia i września. Koszt tego przedsięwzięcia jest szacowany na 25 mln zł.

Wiceprezydent Krakowa, Tadeusz Trzmiel, zapewnił dziennikarzy, że wykonawcom udało się pokonać wszystkie trudności, jakie napotkali na nietypowym, podziemnym placu budowy; największym problemem było zagrzybienie.

"Na szczęście likwidujemy grzyby, które tam występowały. Przede wszystkim przez odpowiednią wentylację i stworzenie odpowiedniego mikroklimatu, wymuszonego przez urządzenia mechaniczne. Poradziliśmy sobie z tymi problemami” – powiedział Trzmiel.

Trzecią inwestycją w obrębie Sukiennic jest modernizacja piętra budowli, gdzie mieści się Galeria Sztuki Polskiej XIX w. – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Galeria powinna być otwarta przed wakacjami.

Sukiennice to prawdopodobnie najstarsza w Polsce galeria handlowa. Są pozostałością dawnych średniowiecznych kramów sukiennych, stąd ich nazwa. Obecny kształt Sukiennic zupełnie nie przypomina pierwotnej budowli. Ostatnia duża przebudowa Sukiennic miała miejsce w drugiej poł. XIX w. W obydwu częściach parteru (od ul. Jana oraz od ul. Brackiej) mieści się obecnie 46 kramów. Powierzchnia Sukiennic ma wymiary 111 na 10 metrów, co daje 1100 metrów kw. przestrzeni handlowej.(PAP)

czo/ hes/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :