Koncerty laureatów Konkursu Chopinowskiego

Koncerty laureatów Konkursu Chopinowskiego

20.10. Warszawa (PAP) – Laureaci XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zaprezentują się trzykrotnie publiczności podczas koncertów w czwartek, piątek i sobotę. Zwycięzca zagra też 29 października z nowojorskimi filharmonikami.

Pierwszy koncert laureatów odbędzie się w czwartek (21 października) w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W trakcie koncertu wręczone zostaną nagrody regulaminowe. W uroczystości przewidywany jest udział prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W piątek w południe w Filharmonii Narodowej rozdane zostaną nagrody pozaregulaminowe.

Powtórzenie koncertu laureatów zaplanowano na piątek i sobotę w Filharmonii Narodowej.

Nagrodą dla zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego będzie również występ razem z, jedną z najstarszych na świecie, Orkiestrą Filharmonii Nowojorskiej, podczas koncertu zaplanowanego na piątek, 29 października, w Filharmonii Narodowej. Orkiestrę nowojorskich filharmoników poprowadzi Alan Gilbert.

W programie koncertu zaplanowano: Uwerturę Egmont op. 84 Ludwiga van Beethovena, Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina, Preludium do „Popołudnia fauna” Claude’a Debussy’ego, Metamorfozy symfoniczne Paula Hindemitha na motywach tematów Carla Marii von Webera.

Koncert ten będzie transmitowany przez 2. Program Polskiego Radia.

Koncert nowojorskiej orkiestry z udziałem laureata tegorocznego XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – jak poinformowali PAP organizatorzy – zostanie powtórzony 4 stycznia 2011 roku w Avery Fisher Hall w Nowym Jorku. Wydarzenie to będzie częścią projektu, którego celem jest promocja Konkursu Chopinowskiego, polskich artystów związanych z Nowym Jorkiem oraz polskiego kalendarza wydarzeń artystycznych roku 2011.

Orkiestra Filharmonii Nowojorskiej powstała w 1842 roku i jest najstarszą orkiestrą symfoniczną w Stanach Zjednoczonych i jedną z najstarszych na świecie. Od początku zespół Filharmonii Nowojorskiej pełnił wiodącą rolę w życiu muzycznym Ameryki oraz jako jeden z najbardziej znanych zespołów na świecie. Filharmonicy Nowojorscy wystąpili dotychczas w 62 krajach.(PAP)

abe/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :