Koncert Ala Di Meoli otworzyłfestiwal filmowy Cinemagic.pl

Koncert Ala Di Meoli otworzyłfestiwal filmowy Cinemagic.pl

20.06. Płock (PAP) – Koncert wirtuoza gitary Ala Di Meoli, będący częścią jego światowego tourne w ramach nowego projektu „New World Sinfonia”, otworzył wczoraj wieczorem w Płocku trzydniowy IV Międzynarodowy Festiwal Filmowy Cinemagic.pl.

Oprócz utworów w klimacie jazzowym i etno publiczność usłyszała przygotowane specjalnie na ten występ słynne tematy filmowe.

Podczas inaguracji Cinemagic.pl jego szef Tadeusz Paradowicz wręczył specjalną festiwalową statuetkę, przyznaną za całokształt twórczości, reżyserowi Jerzemu Hoffmanowi, twórcy m.in. ekranizacji sienkiewiczowskiego „Potopu” i „Ogniem i Mieczem”.

„To statuetka dla człowieka, który stworzył dzieła filmowe bliskie naszym sercom, które nie starzeją się, nie przemijają” – powiedział Paradowicz. Dodał, że ideą festiwalu są właśnie spotkania widzów z twórcami filmowymi. „Serdeczne dzięki. Cieszę się, że mogę odebrać tę nagrodę w tym pięknym mieście, podczas tego festiwalu” – powiedział Hoffman.

Najważniejszym wydarzeniem Cinemagic.pl będzie sobotni benefis 45-lecia pracy artystycznej Jana Nowickiego. W spektaklu pt. „Siedem grzechów głównych Jana Nowickiego”, który został przygotowany przez żonę aktora Małgorzatę Potocką, wystąpią m.in.: Jerzy Trela, Jan Kanty Pawluśkiewicz oraz zespół Sabat. Będą też strażacy z Kowala niedaleko Płocka, gdzie aktor mieszka.

Szczególną atrakcją Cinemagic.pl będzie przedpremierowa projekcja filmu pt. „Fenomen”, polskiej komedii o miłości i show biznesie z tajemnicą w tle. Będzie to pierwsza w Polsce projekcja w najnowocześniejszej technologii obrazu 4 K, w której dotychczas nakręcono na świecie kilkanaście obrazów, w tym kolejny odcinek przygód Jamesa Bonda pt. „Casino Royale”.

O tym, jak powstają cyfrowe postacie i efekty wizualne opowie światowej sławy specjalista w tej dziedzinie Max Naporowski z Sony Pictures w Los Angeles (USA) podczas pokazu fragmentu filmu fantasy „live action” pt. „Dawn of Darkness”. Podczas prezentacji widzowie zobaczą jak od strony technicznej powstaje ujęcie i interakcja między postaciami cyfrowymi i żywymi aktorami, w tym uchwycenie ruchu, wyczyny kaskaderskie, kompozycja obrazu i oświetlenie.

W ramach cyklu „Prawda i Fabuła”, który prezentuje filmy fabularne i dokumentalne o tej samej tematyce, odbędą się projekcje: fabularnego „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy i dokumentu „Pan Tadeusz, czyli Matecznik” w reżyserii Anny Górnej i Pawła Kędzierskiego oraz fabularnego „Pianisty” w reżyserii Romana Polańskiego i dokumentu „Władysław Szpilman 1911-2000. Własnymi Słowami” w reżyserii Marka Drążewskiego, a także kultowego filmu „Casablanca” w reżyserii Michaela Curtiza i dokumentu „Powrót do Casablanki” w reżyserii Małgorzaty Gago i Bolesława Sulika o polskim agencie wywiadu z okresu II wojny światowej.

W niedzielę na zakończenie festiwalu Cinemagic.pl odbędzie się Koncert Polskiej Piosenki Filmowej, podczas którego zaprezentowane zostaną najpiękniejsze utwory z polskich filmów, od przedwojennych po najnowsze produkcje. Imprezę poprowadzą śpiewający aktorzy Joanna Trzepiecińska i Tomasz Stockinger, a oprócz nich wystąpią m.in: Anna Dereszowska, Agnieszka Włodarczyk, Artur Chamski i Piotr Polk. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :