Karlowe Wary: nagroda główna dla Belgii, wyróżnienia dla Polaków

Karlowe Wary: nagroda główna dla Belgii, wyróżnienia dla Polaków

12.07. Karlowe Wary (PAP) – Film „Anioł na morzu” („Un ange a la mer”) belgijskiego reżysera Frederica Dumonta otrzymał Kryształowy Glob, główną nagrodę zakończonego w sobotę festiwalu filmowego w Karlowych Warach; irański reżyser Abdolreza Kahani dostał nagrodę specjalną jury. Polacy otrzymali dwa wyróżnienia.

Debiutancki film Dumonta opowiada o 12-letnim chłopcu mieszkającym wraz z rodzicami nad brzegiem morza w Maroku, któremu ojciec powierza trudny sekret.

Kahani zadedykował swój film „Dwadzieścia” („Bist”) irańskim filmowcom i swym rodakom, którzy „przeżywają trudną sytuację”.

Nagrodę dla najlepszego reżysera dostał Andreas Dresen za film „Whisky i wódka” („Whisky mit Wodka”); najlepszą aktorką została Paprika Steen za rolę w filmie „Aplauz” („Applause”), a za najlepszego aktora uznano Oliviera Gourmet za rolę w „Aniele na morzu”.

Polski krótkometrażowy film dokumentalny „..do bólu” w reżyserii Marcina Koszałki otrzymał Wyróżnienie Specjalne Jury.

Jury festiwalu wyróżniło też polskiego aktora Filipa Garbacza za rolę w fabularnym filmie „Świnki” w reżyserii Roberta Glińskiego.

Informacje o obu nagrodach przekazała PAP Aleksandra Biernacka, koordynator festiwali filmowych w Telewizji Polskiej.

„..do bólu” to jedna z części cyklu dokumentalnego zrealizowanego dla TVP2, zatytułowanego „Dekalog po…Dekalogu”. Film Marcina Koszałki to portret rodziny, w której dochodzi do konfliktu po tym, jak syn zakochuje się i rozpoczyna niezależne życie. Bohater to dorosły już człowiek, jednak zdominowany przez neurotyczną, zaborczą i wiecznie narzekającą na wszystko matkę. Mężczyzna jest bezradny, zagubiony, ma liczne kompleksy. Przez ponad 20 lat nie związał się z żadną kobietą. Wciąż przebywał przy matce, gdyż czuł się za nią odpowiedzialny.

Filip Garbacz, uhonorowany w Karlowych Warach Specjalnym Wyróżnieniem Jury za kreację aktorską, zagrał w fabularnych „Świnkach” Roberta Glińskiego polskiego nastolatka, który za pieniądze oddaje się niemieckim pedofilom. Dramat Glińskiego jest wspólną produkcją Polski i Niemiec. Powstał na podstawie scenariusza, który napisali wspólnie Joanna Didik i reżyser Robert Gliński.

44 edycja festiwalu w Karlowych Warach przyciągnęła ponad 100 tys. widzów; pokazano ponad 200 filmów. Festiwal trwał od 3 lipca. Wśród gości byli m.in. aktorzy Isabelle Huppert, John Malkovich i Antonio Banderas.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :