Kalisz: Pieniądze na prace renowacyjne w zabytkowych kościołach

Kalisz: Pieniądze na prace renowacyjne w zabytkowych kościołach

11.02. Kalisz (PAP) – Prawie pół miliona zł przeznaczył samorząd Kalisza na tegoroczne prace konserwatorskie i roboty budowlane w trzech zabytkowych kościołach. Dzięki środkom UE podobne prace rozpoczną się w tym roku także w 11 drewnianych zabytkowych kościółkach diecezji kaliskiej.

Miasto pomoże m.in. w wyremontowaniu i konserwacji bazyliki św. Józefa, w której znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny. Do świątyni przybywają każdego roku pielgrzymki z całego kraju, m.in. związkowcy Solidarności i księża oswobodzeni w 1945 r. z obozu koncentracyjnego w Dachau. Modlił się tutaj w 1997 r. papież Jan Paweł II.

Pieniądze otrzyma też kościół św. Gotarda. Zostaną przeznaczone na konserwację polichromii ścian prezbiterium, stall oraz ambony pobliskiego kościoła filialnego św. Wojciecha na osiedlu Zawodzie – poinformowała PAP Agnieszka Tomaszewska z miejscowego magistratu. Drewniany kościółek na Zawodziu znajduje się przy rezerwacie archeologicznym, otwierany jest zaledwie kilka razy w roku.

Około 60 tys. zł miasto przeznaczyło na prace w poreformackim zespole klasztornym Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Prace w 11 drewnianych kościółkach diecezji rozpoczną się w tym roku i muszą się zakończyć do 30 listopada 2011 r.

W tym przypadku prace konserwatorskie obejmą także zabytki ruchome, stanowiące wyposażenie kościołów, a w dziewięciu z nich zostaną zainstalowane urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą i zniszczeniem.

Całkowity koszt realizacji prac wyniesie 14,5 mln zł, z których ponad 9 mln zł wyłoży UE w ramach projektu "Renowacja zabytkowych kościołów drewnianych południowej Wielkopolski".(PAP)

zak/ ls/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :