Jest wniosek o odznaczenie Andrzeja Wajdy Orderem Orła Białego

Jest wniosek o odznaczenie Andrzeja Wajdy Orderem Orła Białego

Jak poinformowała, wniosek ten zostanie rozpatrzony przez Kapitułę Orderu na jej najbliższym posiedzeniu – 10 marca.

Jak poinformował PAP w piątek rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński z wnioskiem o nadanie Orderu Orła Białego Andrzejowi Wajdzie wystąpił szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski, a wniosek „uzyskał akceptację”.

Andrzej Wajda kończy w niedzielę 85 lat. Jako reżyser debiutował w 1955 roku obrazem „Pokolenie”. Międzynarodowy sukces przyniósł Wajdzie już drugi samodzielnie zrealizowany film – „Kanał” (1956), opowieść o powstańcach warszawskich. W 1957 roku odebrał za ten film Srebrną Palmę na festiwalu filmowym w Cannes.

Kolejnym sukcesem był „Popiół i diament” (1958) z kreacją Zbigniewa Cybulskiego, wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji nagrodą FIPRESCI. W 1973 r. reżyser przeniósł na ekran dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, a dwa lata później „Ziemię obiecaną” Reymonta, którą krytycy uznali za najlepszy film Wajdy – obraz ten otrzymał nominację do Oscara.

W 1977 Wajda wyreżyserował „Człowieka z marmuru”, na podstawie scenariusza Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Opowieść o Mateuszu Birkucie, przodowniku pracy, przyciągnęła tłumy widzów. Jednocześnie cenzura otrzymała nakaz usuwania z mediów pozytywnych opinii o „Człowieku z marmuru”, z czasem w mediach nie wolno było umieszczać już żadnych informacji na jego temat.

W 1979 roku adaptacja prozy Iwaszkiewicza „Panny z Wilka” przyniosła mu następną nominację do Oscara. W 1981 r. Wajda nakręcił „Człowieka z żelaza” – kontynuację „Człowieka z marmuru”, opisującą historię strajków robotników Wybrzeża. Film ten zdobył pierwszą w historii polskiego kina Złotą Palmę w Cannes oraz kolejną nominację do Oscara.

Kolejne filmy Wajdy to m.in. nakręcony we Francji „Danton” (1983), na podstawie „Sprawy Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej, w którym główne role zagrali Gerard Depardieu i Wojciech Pszoniak. W 1998 r. artysta przeniósł na ekran „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w 2002 – „Zemstę” Aleksandra Fredry. W 2000 roku Wajda otrzymał honorowego Oscara od amerykańskiej Akademii Filmowej.

W 2007 r. nakręcił „Katyń”, a w 2009 r. „Tatarak” na motywach prozy Jarosława Iwaszkiewicza. „Tatarak” nagrodzony został Nagrodą im. Alfreda Bauera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, „Katyń” nominowany był do Oscara.

Jako reżyser teatralny Wajda debiutował w 1959 roku sztuką „Kapelusz pełen deszczu” Michaela Vincente’a Gazzo, którą wystawił na scenie Teatru Dramatycznego w Gdyni.

eaw/ agz/ mlu/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :