Jeden Osiem L. powstał w roku 1998 z inicjatywy Siwego i Łukasza. Pierwsze utwory to przede wszystkim wyraz fascynacji muzyką i chęć wyrażenia własnego zdania na temat otaczającego świata przez dwóch nastolatków. Jednak utwory te nie dotarły niestety do słuchaczy.
Pierwszym kawałkiem, który można było usłyszeć w szerszych kręgach to „Dtx”, który powstał w 2001 roku. Wtedy też do grupy dołączyli również Paczkoś i Gmura. Wkrótce po premierze „Dtx” Jeden Osiem L dało swój pierwszy koncert w jednej z lokalnych rozgłośni radiowych w audycji „Klan”. Rok później zespół dostał szansę zagrania swojego pierwszego koncertu poza rodzinnym Płockiem. W 2003 roku, czyli w rok po swoim debiucie na szerszą skalę z Jeden Osiem L odszedł Gmura.
Jednak muzycy nie przestali działać. W dalszym ciągu koncertowali i nagrywali, a współpracowali z nimi producenci z Płocka tacy jak Elvis czy KYK. Podczas kilku koncertów towarzyszył im również DJ SL, który gra z nimi do tej pory.
W kilka miesięcy później Jeden Osiem L nawiązał współpracę z poznańską wytwórnią UMC Records, a praca nad albumem nabrała szybkiego tempa. I tak w krótkim czasie powstała płyta „Wideoteka”. Płyta zawierała zarówno nowe jak i stare kawałki Jeden Osiem L, a singlem promującym „Wideotekę” był utwór „Jak zapomnieć”. Utwór ten bardzo szybko podbił polskie listy przebojów i stał się hitem – nie tylko w środowiskach hip-hopowych. Warto tutaj wspomnieć, że był to jeden z pierwszych utworów hip – hopowych zagranych przez rozgłośnie takie jak RMF FM oraz RADIOZET.
„Wideoteka” bardzo szybko zyskała sobie status Złotej Płyty, a zespół grywał koncerty w całym kraju.
W roku 2004 Jeden Osiem L zagrali sześć koncertów w Stanach Zjednoczonych.
Kolejnym krążkiem Jeden Osiem L był album wydany 23 maja 2005 roku „Słuchowisko”. Zespół pracował nad nim całą zimę, a utworami promującymi były piosenki: „Jest tak”, gdzie wokalizy robiła czarnoskóra Koumba z Francji oraz utwór wyprodukowany przez Filipa Siejkę „Pytam Kiedy”.
Zespół za swoją działalność muzyczną był wielokrotnie nagradzany. I tak otrzymał m.in. Eska Music Awards 2004 (w kategorii zespół roku i przebój roku), Mikrofony Popcornu (najlepszy zespół hip-hopowy), Top Trendy 2005 (2 miejsce za album „Wideoteka”) oraz Jetix Kids Awards (najlepszy zespół). Dodatkowo w 2006 roku Jeden Osiem L zyskał nominację do Superjedynki w kategorii Hip Hop.
Marta Kotas 2009.01.26