Japońska artystka podarowała Muzeum Narodowemu dwie prace

Japońska artystka podarowała Muzeum Narodowemu dwie prace

27.5.Warszawa (PAP) – Ceniona w Japonii artystka Yasuko Sawaoka przekazała w środę warszawskiemu Muzeum Narodowemu dwie litografie wykonane japońską techniką, zwaną mokulito.

Sawaoka tworzy swoje dzieła w oryginalnej, japońskiej technice graficznej mokulito, będącej rodzajem litografii. W technice tej do wykonania odbitek graficznych stosuje się nie kamień litograficzny, lecz drewnianą płytę.

Artystka łączy nowatorską technikę mokulito z japońską tradycją artystyczną, swoje dzieła oprawia bowiem w tzw. kakejiku – typową w tradycyjnym malarstwie dalekowschodnim oprawę obrazów przeznaczonych do zawieszenia na ścianie, wykonaną z kilku rodzajów wzorzystego jedwabiu.

Prace artystki można także od poniedziałku oglądać na wystawie w Bibliotece Narodowej „Japońska litografia na drewnie”. Na wystawie tej – oprócz dzieł Sawaoki – znajdują się również prace 10 innych japońskich artystów. W trakcie poniedziałkowego otwarcia wystawy wszystkie grafiki japońskich artystów, za pośrednictwem ambasady Japonii w Polsce, zostały przekazane do zbiorów Zakładu Zbiorów Ikonograficznych Biblioteki Narodowej.

Kolekcja sztuki japońskiej Muzeum Narodowego w Warszawie to ponad 2000 eksponatów; w ostatnich latach wzbogaciła swoje zbiory dzięki hojności nie tylko Polaków, lecz również Japończyków. W 2008 roku duży zbiór cennych katagami – artystycznych szablonów do zdobienia tkanin – ofiarował Ishimi Osugi, artysta – rzemieślnik, którego rodzina od kilku pokoleń zajmuje się wykonywaniem tych finezyjnych, wycinanych form.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :