Janda, Pszoniak i Fronczewskiw filmie o masakrze 1970 r. wGdyni

Janda, Pszoniak i Fronczewskiw filmie o masakrze 1970 r. wGdyni

02.01. Gdynia (PAP) – Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak i Piotr Fronczewski wystąpią w filmie o Grudniu 70 w Gdyni. Plenerowe zdjęcia do „Czarnego czwartku”, pierwszego filmu fabularnego o tragicznych wydarzeniach w grudniu w 1970 r. w Gdyni, rozpoczną się w połowie lutego.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miasta w Gdyni, autorami scenariusza, wiernie odtwarzającego tamte wydarzenia na podstawie losów gdyńskiego stoczniowca Brunona Drywy, który 17 grudnia zginął od strzału w plecy, a także na podstawie relacji i dokumentów, są dziennikarze Mirosław Piepka i Michał Pruski. Obaj jako kilkunastoletni chłopcy byli świadkami wydarzeń w Gdańsku i Gdyni.

Film wyreżyseruje Antoni Krauze. Autorem zdjęć będzie Jacek Petrycki, a muzyki Michał Lorenc. W głównych rolach zagrają: Marta Bucka-Honzatko z Krakowa oraz aktorzy scen trójmiejskich – Marta Kalmus-Jankowska i Michał Kowalski. W rolach epizodycznych wystąpią Wojciech Pszoniak – jako Władysław Gomułka, Piotr Fronczewski jako Zenon Kliszko, Krystyna Janda – jako anonimowa kobieta, Witold Dębicki jako Mieczysław Moczar.

Premiera filmu planowana jest na jesień 2010 r.

Jak informuje strona internetowa poświęcona produkcji, w halach gdyńskiego portu trwa budowa scenografii. Znajdzie się tam m.in. gabinet I sekretarza KC PZPR Władysława Gomółki. Wiele scen ma powstać w naturalnych plenerach, z udziałem wielu statystów, w niektórych ujęciach ma uczestniczyć ok. 2 tys. osób.

Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych. W Gdyni śmierć poniosło 18 osób. (PAP)

bls/ hes/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :