Jan A.P. Kaczmarek i KrystynaJanda gośćmi festiwalu „Dwa Brzegi”

Jan A.P. Kaczmarek i KrystynaJanda gośćmi festiwalu „Dwa Brzegi”

29.4.Warszawa (PAP) – Kompozytor Jan A.P. Kaczmarek i aktorka Krystyna Janda znajdą się wśród gości tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą (woj. lubelskie), który odbędzie się w sierpniu – zapowiedzieli jego organizatorzy.

Tegoroczna, trzecia edycja imprezy odbędzie się w dniach 1-9 sierpnia pod hasłem: „Świat zwariował!”. Zarys jej programu, wciąż kompletowanego, zaprezentowano w środę na konferencji prasowej w Warszawie.

„Dwa Brzegi” otworzy koncert bossa novy. „W tym roku mija 50 lat, odkąd świat poznał ten muzyczny styl” – powiedziała PAP dyrektor artystyczna festiwalu, Grażyna Torbicka.

Bossa nova to styl muzyki brazylijskiej spopularyzowany przez Antonio Carlosa Jobima, autora piosenki „Chega de Saudad” z 1958 r. Jobim stworzył muzykę do brazylijskiego filmu „Czarny Orfeusz” w reżyserii Marcela Camusa, uhonorowanego w 1959 r. Złotą Palmą w Cannes, a w 1960 r. Oscarem w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. „Czarny Orfeusz” znajdzie się w programie tegorocznego festiwalu „Dwa Brzegi”.

Wśród najciekawszych festiwalowych wydarzeń będzie retrospektywa twórczości rosyjskiego reżysera Pawła Kłuszancewa (1910-1999) – zapowiedziała Torbicka. Publiczność obejrzy jego filmy „Droga do gwiazd” (1958) i „Planeta Bur” (1962).

„Kłuszancew był pionierem filmu science fiction. Reżyserzy Stanley Kubrick i George Lucas nazywali go swoim +ojcem chrzestnym+. Gdyby nie filmy Kłuszancewa, ocenił Kubrick, nie byłoby +2001: Odysei kosmicznej+ i +Gwiezdnych wojen+” – opowiadała Torbicka.

W „Drodze do gwiazd” rosyjski reżyser snuje wizję rozwoju kosmicznych lotów załogowych, wypraw na Księżyc i na Marsa. Dla Kubricka obraz ten stał się wzorem przy realizacji filmu „2001: Odyseja kosmiczna” (1968).

Na festiwalu pokazany będzie też m.in. film dokumentalny Brytyjczyka Michaela Winterbottoma „The Shock Doctrine”, zrealizowany na podstawie książki „Doktryna szoku” z 2007 r., autorstwa kanadyjskiej dziennikarki Naomi Klein.

Jan A.P. Kaczmarek i Krystyna Janda będą wśród gości specjalnych festiwalu, którzy spotkają się z publicznością. Kaczmarek weźmie udział w spotkaniu zatytułowanym „Lekcja kina – spowiedź twórcy filmowego”, opowie widzom o tym, jak rodziła się jego pasja do sztuki, co go inspiruje. Janda będzie z kolei gościem jednego z cyklicznych festiwalowych spotkań pt. „I Bóg stworzył aktora” (w roku ubiegłym gościem spotkania zorganizowanego w ramach tego cyklu był Janusz Gajos).

Projekcje filmów organizowane będą m.in. w kinie plenerowym na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym oraz na dziedzińcu Zamku w Janowcu. Szczegółowe informacje o programie festiwalu oraz terminach i miejscach poszczególnych wydarzeń zostaną umieszczone na stronie internetowej www.dwabrzegi.pl.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie „Dwa Brzegi”, działające w Kazimierzu Dolnym. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :