Wyłoniono zwycięzców Festiwalu filmów i programów sportowych

Wyłoniono zwycięzców Festiwalu filmów i programów sportowych

29.4.Gdynia (PAP) – Uroczystą, wieczorną galą zakończył się w środę w Gdyni III Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Sportowych FICTS. W siedmiu kategoriach festiwalowych do konkursu zgłoszono 156 produkcji z 37 krajów.

Festiwalowe kategorie to: duch olimpizmu, sporty indywidualne, sporty drużynowe, wielcy mistrzowie, reportaż, programy sportowe oraz nowe media.

Do ostatecznej rozgrywki zakwalifikowano po pięć produkcji w

każdej z kategorii.

Organizowana po raz trzeci w Polsce impreza jest jednym z etapów poprzedzających coroczny wielki finał Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Programów Sportowych FICTS, który odbywa się nieprzerwanie od 1983 roku na przełomie października i listopada w Mediolanie. Podobne festiwale jak w Polsce organizowane są również w 16 innych krajach, a prace konkursowe nadsyłane są ze 102 państw.

Światowym organizatorem tej imprezy jest Federation Internationale Cinema Television Sportifs (FICTS), który jest partnerem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Finał festiwalu corocznie gości największe gwiazdy sportu i filmu, a patronat obejmuje nad nim prezydent Republiki Włoskiej.

Gdyńskiemu festiwalowi towarzyszył również maraton polskich

filmów fabularnych, podczas którego zaprezentowane zostały takie

filmy jak: „Mąż swojej żony”, „Piłkarski Poker”, „Bokser”,

„Święta wojna”, czy „Paragon gola”.

Produkcje oceniało jury, w skład, którego wchodzili m.in.

Iwona Guzowska, Tadeusz Mytnik, Jerzy Kulej i Andrzej Wroński.

Główną nagrodą III Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Programów Sportowych FICTS był „Laur Filmowy” – statuetka wykonana z brązu i marmuru, przyznawana zwycięzcom każdej z siedmiu kategorii.





Kategoria – Duch Olimpizmu: „Krzysztof Wiłkomirski” – produkcja polska

Kategoria – Sporty indywidualne: „Drugi skok” – produkcja polska

Kategoria – Sporty Drużynowe: „Ruch Chorzów – Górnik Zabrze po Śląsku” – produkcja polska

Kategoria – Wielcy mistrzowie: „Niedokończona historia” – produkcja polska

Kategoria – Reportaż: „65 Tour de Pologne kulisy” – produkcja Polska

Kategoria – Programy sportowe: „Zebi gool!”

Kategoria – Nowe media: – www.armpower.net

(PAP)