Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy w Łodzi

Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy w Łodzi

Przy dźwiękach orkiestry dętej obok licznego grona szczudlarzy, mimów i bajkowych postaci szły także maszkarony – często dużych rozmiarów kukły – wykonane na konkurs ogłoszony w tym roku po raz pierwszy przez organizujący Festiwal Teatr Lalek „Arlekin”. W sumie zgłoszono 25 maszkaronów wykonanych przez szkoły czy grupy łodzian.

Na paradzie nie zabrakło też znanej smoczycy Niuni – dzieła lalkarzy z „Arlekina”, a podczas pochodu uczestnicy festiwalu zapraszali mieszkańców Łodzi do udziału w tej imprezie, która odbywa się co dwa lata.

Oficjalnie festiwal rozpocznie wieczorem pokaz mistrzowski laureatki poprzedniej edycji festiwalu Hilary Chaplain. Widowisko tej amerykańskiej artystki „Portret kobiety” jest opowieścią o samotnej kobiecie, o potrzebie dzielenia życia z mężczyzną. Wcześniej otwarta zostanie wystawa z okazji 100-rocznicy urodzin założyciela „Arlekina” Henryka Ryla.

W tym roku widzowie będą mogli podczas festiwalu zobaczyć 20 spektakli, w tym 15 konkursowych. O Grand Prix i 2 tys. euro dla najlepszego przedstawienia rywalizować będą artyści m.in. z Argentyny, Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Izraela i Włoch.

Konkursowe przedstawienia to solowe popisy sztuki lalkowej. Artyści wykorzystują w nich różne techniki – od tradycyjnych pacynek, poprzez marionetki, po prezentacje z wykorzystaniem komputerów, projekcji czy pantomimy. Obok radosnych, pełnych fantazji spektakli dla dzieci pokazane zostaną przedstawienia przeznaczone tylko dla dorosłej widowni.

Tegoroczny Festiwal Solistów Lalkarzy zakończy się 14 kwietnia. (PAP)

szu/ dym/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :