Pomnik żyrafy w liczącym ponad 60 lat Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie zaprojektowali w 1959 r. nieżyjący już Leopold Pędziałek i 90-letni dziś Leszek Dudka. Przez lata abstrakcyjna kilkunastometrowa sylwetka żyrafy była szara, 10 lat temu przemalowano ją na żółto, dodając brązowe łaty.
Niedawno żyrafę wpisano do rejestru zabytków. W marcu władze zarządzającej parkiem spółki i samorząd Chorzowa zdecydowały o odnowieniu rzeźby i przywróceniu jej jasnoszarego koloru. Dzięki sponsorującej od kilku lat iluminacje ciekawych obiektów w regionie firmie Vattenfall, żyrafa zyskała też oświetlenie. Tworzy je niebieski diodowy pas wzdłuż jednej z nóg i szyi oraz podobny okręg wewnątrz oka. Całe oświetlenie pobiera 150 watów.
Zaproszony na wieczorną uroczystość iluminacji projektant Leszek Dudka mówił, że cieszy go odnowienie rzeźby. Wzruszyła go odbyta kilka godzin wcześniej rozmowa z jednym z mieszkańców pobliskiego Osiedla Tysiąclecia. „Usłyszałem, że ta żyrafa odgrywa ważną rolę wśród mieszkańców, co jest dla mnie największym komplementem” – uśmiechał się artysta.
„Leopold Pędziałek i ja tworzyliśmy firmę projektową – jako plastycy krakowscy. Zostaliśmy zaproszeni przez ówczesny park i przez kilka lat pełniliśmy tu funkcję projektantów. Bardzo pilnował naszych projektów ówczesny wojewoda Jerzy Ziętek. To był początek parku i zależało mu, żeby szybko zobaczyć realizacje. Dziś, po 50 latach, park wypiękniał” – mówił Dudka.
O uatrakcyjnienie parku dla mieszkańców stara się samorząd woj. śląskiego, który w ostatnich latach stopniowo przejął od skarbu państwa akcje zarządzającej parkiem spółki. Na rozpoczęcie tegorocznego sezonu – poza efektami prac porządkowych i remontowych – w parku przygotowano m.in. nowe atrakcje.
W piątek w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym otwarto zmodernizowany pawilon egzotyczny (tzw. małpiarnię) i plac zabaw. Od soboty w parku można wynająć jeden z kilkunastu elektrycznych rowerów. Na niedzielę zaplanowano rozpoczęcie sezonu w Śląskim Wesołym Miasteczku, gdzie przygotowano m.in. nowe strefy tematyczne: Miasteczko Kon-Tiki i Dolinę Niedźwiedzia.
Przez weekend w parku odbywają się też zawody psów we frisbee (w parkowym rosarium) i festiwal heavymetalowy (w klubie Leśniczówka). W niedzielę (w klubokawiarni Rebel Garden przy bramie zoo) w ramach swojej rowerowej trasy koncertowej wystąpi praski artysta Jan Rzepka. W parku obecne jest też biuro koordynujące starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, które przygotowało m.in. ogród sztuki dla dzieci i malowanie graffiti na ogrodzeniu zoo.
Prócz tego w ramach przygotowywanych przez regionalny samorząd Dni Województwa Śląskiego w skansenie na terenie parku 3 maja odbędzie śląska majówka. Głównymi jej punktami będą występy zespołów odtwarzających kulturę ludową regionu, baletu zespołu „Śląsk” i grupy Whiskey River.
Park będzie też miejscem finału organizowanego w ramach Dni Woj. Śląskiego nowego pięciodniowego festiwalu Rock Stars – Pozytywna Energia. Rozpoczynający się 3 maja w katowickim Spodku przegląd młodych zespołów rockowych 7 maja zwieńczy koncert laureatów. Prócz nich w parku zagrają m.in. IRA i Big Cyc.
O powstaniu 600-hektarowego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku na terenach pomiędzy Chorzowem a Katowicami – pokrytych w 75 proc. hałdami, pogórniczymi odpadami, bagnami i wysypiskami – zadecydowała w 1950 r. Wojewódzka Rada Narodowa w Katowicach. Pomysłodawcą był b. powstaniec śląski, ówczesny wojewoda śląsko-dąbrowski, gen. Jerzy Ziętek.
W parku – poza terenami leśnymi i łąkami, działają m.in. Śląski Ogród Zoologiczny, Śląskie Wesołe Miasteczko, Stadion Śląski, Planetarium Śląskie, Górnośląski Park Etnograficzny, hala wystaw Kapelusz i kąpielisko Fala. Co roku park przyciąga miliony gości – również spoza regionu. (PAP)
mtb/sp/