Honorowe nagrody dla najlepszych wystawców SacroExpo

Honorowe nagrody dla najlepszych wystawców SacroExpo

Usługi architektoniczne Teresy Firlej z Jaktorowa zostały uhonorowane medalem prymasa-seniora kard. Józefa Glempa „Pro opere politissima arte perfecto” (Dla dzieła wykonanego z największą biegłością”), a urządzenia grzejne z wrocławskiej Izotermy – honorowym medalem biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana.

Pracownia Rzeźby Zygfryd Gross z Leśnicy otrzymała medal Targów Kielce – organizatora XII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo. Firmie Polarheat z Oulu (Finlandia) z siedzibą w Łodzi oraz Pracowni Rzemiosła Artystycznego ABA Cuprum Piotra Adamczyka z Ciechocinka przypadły wyróżnienia Targów Kielce.

„Na SacroExpo oferuje się rzeczy artystyczne i rzeczy użytkowe, sztukę oraz to, co wspomaga duszpasterzowanie” – zaznaczył ks. Henryk Pyka, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. „Werdykt jury rozsądza między tym, co ma być piękne, podnosić ducha, kierować wzrok ku Bogu, i tym, co ma wspomagać duszpasterzowanie” – powiedział w imieniu komisji konkursowej.

Firma Teresy Firlej projektuje kościoły i zajmuje się kompleksowym wykończaniem ich wnętrz, specjalizując się w mozaikach wykonywanych z kostek szkła weneckiego – zwanych smaltą – o sięgającej 600 barw gamie kolorystycznej. Realizuje także witraże, mozaiki ceramiczne i kamienne oraz malarstwo naścienne.

Izoterma to producent kompleksowego, energooszczędnego systemu ogrzewania kościołów, m.in. płyt promiennikowych montowanych pod siedziskiem lub nad klęcznikiem ławek, dywanów grzejnych do ogrzewania strefowego – np. prezbiterium, chóru i konfesjonałów, urządzeń grzewczych do zakrystii, pomieszczeń biurowych i sal katechetycznych oraz szaf do suszenia odzieży.

Polarheat z Łodzi również proponuje kompleksowe rozwiązania dla ogrzewania kościołów; oferowane przez tę firmę ogrzewacze działają podczas mszy i nabożeństw tylko tam, gdzie znajdują się ludzie.

Pracownia Rzeźby Zygfryda Grossa z Leśnicy jest znana z prac o charakterze sakralnym i świeckim; w latach 2009-2010 wykonała cztery główne postaci Ołtarza Ojczyzny w kościele Św. Krzyża w Warszawie.

Pracownia Rzemiosła Artystycznego ABA Cuprum Piotra Adamczyka z Ciechocinka jest producentem ikon religijnych, krucyfiksów, innych dewocjonaliów, kopii antyków, a ponadto realizuje zamówienia specjalne.

W rozpoczętych w poniedziałek targach SacroExpo 2011, które potrwają do środy, uczestniczy ok. 300 firm z 15 krajów. Kielecka impreza należy do największych w Europie targów sztuki sakralnej. Stoiska odwiedzane są przez księży, zakonników i zakonnice, przedstawicieli parafii, konserwatorów zabytków, projektantów, architektów, historyków sztuki, producentów oraz handlowców.(PAP)

mch/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :