Holland i Adamik wyreżyserowały film o Janosiku

Holland i Adamik wyreżyserowały film o Janosiku

30.3.Warszawa (PAP) – Agnieszka Holland i jej córka Kasia Adamik wyreżyserowały razem kinowy film o Janosiku. Jest to wspólna produkcja Polski, Czech i Słowacji. W obsadzie są m.in. Vaclav Jiraczek, Michał Żebrowski i Maja Ostaszewska.

Jak powiedziała w poniedziałek PAP Kasia Adamik, premiera filmu planowana jest na wrzesień. Dramat opatrzono tytułem „Prawdziwa historia Janosika”, może się on jednak zmienić – dodała.

Scenariusz filmu – autorstwa słowackiej pisarki Ewy Boruszowiczowej – oparto na prawdziwych dokumentach z procesu i przesłuchania Janosika. Harnaś Juraj Janosik był Słowakiem, pochodził ze wsi Tierchowa, żył na przełomie XVII i XVIII wieku.Historia opowiedziana w filmie Holland i Adamik będzie całkiem inna niż ta, którą polscy widzowie znają z serialu Jerzego Passendorfera, gdzie główną rolę grał Marek Perepeczko.

„Serial był osadzony w realiach XIX wieku. Akcja naszego filmu rozgrywa się na początku XVIII wieku, na terenie północnej Słowacji” – powiedziała Adamik.

W Janosika wcielił się w „Prawdziwej historii…” czeski aktor Vaclav Jiraczek. Grany przez niego Janosik jest – zdaniem Adamik – „dość nowoczesnym bohaterem i mrocznym”, naznaczonym przez wojnę (Janosik walczył w antyhabsburskim powstaniu Rakoczego na ziemiach węgierskich – PAP).

Wśród czarnych charakterów znajdzie się m.in. zbójnik grany przez Michała Żebrowskiego – poinformowała reżyserka.

Oprócz Jiraczka i Żebrowskiego w obsadzie „Prawdziwej historii…” są m.in. Maja Ostaszewska, Ivan Martinka, Katarzyna Herman, Marian Dziędziel i Halina Młynkowa.

Zdjęcia zakończono w 2008 r., były kręcone m.in. w Tierchowej na Słowacji i w polskich Tatrach. „Obecnie trwają prace nad montażem filmu” – powiedziała PAP Adamik. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :