Biegaj ze mną

Biegaj ze mną

Dni mijają spokojnie. Zaczynam czuć wiosenną radość. Jeszcze przed chwilą były radosne lub smutne Walentynki a już słońce odważniej świeci i kwitną krokusy. Czas letni pozwala na bieganie w porze wieczornej a jeszcze przed chwilą zaczynaliśmy znacznie wcześniej by zmrok nas nie dopadł.
Godzinny czy dwugodzinny trening zawsze przyjemniej prowadzić za dnia.
Bieg daje radość, wytchnienie, spokój i zapomnienie. Jest męczący. Wymaga silnej motywacji i mobilizacji. Przez wiele lat nie mogłem przekonać się to tej formy aktywności. Atrakcyjniejsze było pływanie i koszykówka. Nadszedł jednak ten dzień i pobiegłem po raz pierwszy. Było ciężko. Po miesiącu była jakby lżej, a po pół roku zwyczajnie. Bieganie zaczęło sprawiać przyjemność.
Biegam już cztery lata. Niezależnie od tego, czy jestem zmęczony, czy wypoczęty pokonuję kilometry, co dwa, trzy dni. Nieważne jaka jest pogoda. Kiedy mróz spada do minus 10, to ubieram się odpowiednio cieplej.
Jednak najprzyjemniej jest wiosną, kiedy temperatura wynosi kilka lub kilkanaście stopni. Bieg duktem leśnym, kiedy budzi się przyroda i ptaki tak pięknie śpiewają sprawia wielką przyjemność.
Co jest motywującego w tym sporcie ?
Niezależność, dostępność i endorfiny są wystarczającymi argumentami.
To dla mnie a tak ogólnie.
Bieganie staje się w Polsce coraz modniejsze. Biegają politycy, gwiazdy estrady i telewizji oraz zwykli ludzie. Biegają młodzi i seniorzy. Kiedy biegłem w Human Race w Warszawie, to najstarszy kolega miał 76 lat. Tajemnica tej formy aktywności zdobywa coraz większą popularność, ponieważ pozwala wyrobić kondycję, poprawia samopoczucie i zapewnia relaks oraz przyjemność.
Bieganie poprawia pracę całego organizmu. Usprawnia funkcjonowanie serca, płuc, mięśni kończyn dolnych i obręczy biodrowej. Lepsze krążenie krwi, obniżanie poziomu złego cholesterolu, zapobieganie rozwojowi osteoporozy i obniżanie ciśnienia tętniczego, to ewidentne zalety. Ponadto poprawia samopoczucie i powoduje korzystne zmiany psychofizyczne, takie jak obniżenie poziomu stresu czy zapobieganie stanom lękowym.
Biegać można w każdym wieku. Jeżeli mamy wątpliwości, to należy zasięgnąć opinii lekarza.
Jak zaczynać ? Liczna serwisy internetowe oraz podręczniki wprowadza bezpiecznie w tajniki zdrowego wkraczania w tą dyscyplinę sportu. Rozsądek, systematyczność i mierzenie sił na zamiary są najważniejsze.
Jeżeli wolisz być sam, biegaj bez towarzystwa. To twój czas, kiedy nikt nie przeszkadza.
Kiedy już bieganie będzie sprawiało ci prawdziwą przyjemność i zdasz sobie z tego sprawę, że to bardzo lubisz, to namów znajomych.

AB 2009.03.31

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :