Hiszpania/ Złota Muszla dla filmu chińskiego reżysera

Hiszpania/ Złota Muszla dla filmu chińskiego reżysera

26.09. San Sebastian (PAP) – Jury 57. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian uhonorowało w sobotę główną nagrodą – Złotą Muszlą – film zatytułowany „City of life and death” (Miasto życia i śmierci) chińskiego reżysera Lu Chuana.

Jury pod przewodnictwem francuskiego reżysera Laurenta Canteta wybrało spośród 15 filmów pełnometrażowych ten – jak to określono – wstrząsający obraz opowiadający o okrucieństwach wojny japońsko-chińskiej, w tym o masakrze nankińskiej z przełomu lat 1937-38, kiedy to żołnierze japońscy dokonali rzezi 300 tys. chińskich cywilów.

Srebrne Muszle za najlepszą rolę męską i kobiecą przyznano aktorom pierwszoplanowym w filmie „Yo, tambien”: niepełnosprawnemu umysłowo aktorowi Pablo Pinedzie i Loli Duenias.

Jako najlepszego reżysera nagrodzono Hiszpana Javiera Rebollo za film „La mujer sin piano”, który – jak pisze agencja AFP – został lodowato przyjęty przez widzów festiwalu.

Nagrodę specjalną przyznano obrazowi „Le refuge” francuskiego reżysera Francois Ozona z ciężarną Isabelle Carre w roli głównej.

W środę brytyjski aktor Ian McKellen został uhonorowany za całokształt twórczości. 70-letni gwiazdor, znany m.in. z roli Gandalfa w trylogii „Władca Pierścieni”, otrzymał nagrodę Donostia, przyznawaną „najznamienitszym osobistościom w świecie filmu w dowód uznania dla ich twórczości”.

Festiwal w San Sebastian jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w świecie filmu w krajach hiszpańskojęzycznych. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :